Käes on kutsikahooaeg!

Postitas Aasta Loom - P, 28.05.2023 - 18.36
Sisu

Wolf Park - seesama loomapark Indiana osariigis USAs, millest kuu alguses jagasime toredat videot hundi treenimisest veterinaarprotseduurideks - on sel kevadel ametis järeltuleva hundipõlve üles kasvatamisega. Neil on tänavu kaks kriimsilmapoissi, kes sündisid ühes Montana loomaaias ning transporditi peatselt oma tulevasse koju Wolf Parki. Tänaseks (28. maiks) on nad juba 26 päeva vanad, kuigi antud videoklipid tehti 16-päevaselt ja varemgi. Nimeks said vennad endale Clay ja Cricket. Külastajatele nii pisikesed hundibeebid veel nähtaval pole: oma päevi veedavad nad magades, üksteisega mürades, lutipudelist piima juues (seejuures peab neid krooksutama nagu inimlapsigi!) ning loomaaiakeskkonda ja oma kahejalgseid sõpru tundma õppides.

 

FAKT 1. Huntide sotsialiseerimisaken on lühem kui koertel - vaid 6 nädalat. Hirmuvastus avaldub hundikutsikate käitumises juba 19 päeva vanuselt. Sotsiaalsed sidemed hakkavad arenema juba 11-12 päeva vanuselt.

 

FAKT 2.  Hundikutsikate silmad on alguses sinised, kuid umbes 8 nädala vanuses omandavad hundile tüüpilise merevaiguvärvi. Täiskasvanud huntide seas esineb vahel ka rohelisi silmi, kuid mitte kunagi siniseid. Kui näete filmides sinisilmseid hunte, on näitlejatena kasutatud koeri.

 

FAKT 3. 2-nädalaselt hakkavad hundipõnnid juba ulgumist harjutama - seda on kuulda ka esimeses videoklipis.

 

FAKT 4. Välismaailmaga tutvuma (ehk urust väljapoole piiluma) hakkavad hundikutsikad 5-6 nädala vanuselt.

 

FAKT 5. Hundilapsed kasvavad kiiresti: 9-kuuselt näevad nad juba sisuliselt samasugused välja kui nende vanemad ning ka toituvad täiskasvanud huntidega sarnaselt.

 

Kutsikate üleskasvatamine ei nõua palju ressursse mitte ainult siis, kui neid kasvatavad hundivanemad, vaid ka siis, kui kasuvanema rolli on üle võtnud inimesed. Wolf Park on MTÜ ning sõltub suuresti annetustest. Olgu veel selgituseks öeldud, et Wolf Parki eesmärk huntide sotsialiseerimisel pole mitte meelelahutus, vaid nad on juba üle poole sajandi toetanud looduses elavate huntide kaitsmist, tegelenud inimeste harimisega huntide teemal läbi tuuride, seminaride ja kõnede ning viinud aktiivselt läbi teadustööd. Näiteks on Wolf Parki eksperdid oma vaatluste põhjal koostanud huntide käitumise etogrammi, mida kasutatakse laiaulatuslikult ka välitöödel.


Videoklippide allikas: Wolf Park https://www.facebook.com/wolfparkindiana

Tekst: Laura Kiiroja

Kui keegi soovib nende hundiprojekti panustada, siis seda saab teha siin: https://bit.ly/WolfPuppyProgram

Clay ja Cricketi kasvamisel saab silma peal hoida siin: https://www.facebook.com/wolfparkindiana

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.