Talilinnuloendusest lähemalt

Postitas Looduskalender - K, 15.11.2023 - 09.09
Autorid

EOÜ kutsub osalema

Foto Arne Ader

Harakas

Harakas ( loodudemees.ee )

Sisu

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub linnuvaatlejaid kaasa lööma novembrist kuni veebruarini toimuval maismaa talilinnuloendusel, et koguda andmeid meil talve veetvate lindude käekäigu kohta.

Talilinnuloendust tegema on oodatud nii varem osalenud kui ka uued vabatahtlikud linnuvaatlejad, kes tunnevad välimuse ja hääle järgi hästi ära siin talvitavaid linde. Ühing ootab osalejatelt valmisolekut teha loendusi mitmel hooajal järjest, et saada järjepidevaid andmeid, jälgimaks meie talilindude käekäiku pikema aja jooksul.

Loendusi tuleb teha talvel kolmel perioodil enda valitud umbes 10 km pikkusel rajal. Loendusperioodid on 15.–28. november 2023, 25. detsember 2023 kuni 7. jaanuar 2024 ning 15.–28. veebruar 2024. Igal loendusperioodil tuleb üles märkida kõik rajal nähtud ja kuuldud linnud, sisestada andmed vaatlusankeeti ja saata ankeedid hiljemalt märtsis maismaa talilinnuloenduse koordinaatorile Jaanus Eltsile.

Enne välitöid tuleb hoolikalt lugeda juhendit ning saata rajakaart koordinaatorile. Loendusel on vaja järgida ette antud metoodikat, teha vaatlusi vastutustundlikult ja järjepidevalt. Talilinnuloendused on osa riiklikust seirest, seetõttu on nende tulemuste adekvaatsus iseäranis tähtis.

Maismaa talilinnuloenduse juhendi ja ankeedi leiab Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt: www.eoy.ee/maismaa-talilinnuloendus

Nõuandeid loenduse tegemiseks leiab ka ajakirjas Eesti Loodus ilmunud artiklist "Talilinnuloendused aitavad uurida meie paigalindude käekäiku".

Talilinnuloendusi hakati korraldama 1900. aastal USA-s, Eestis alustati talilinnuloendusega 1987. aastal. Maismaa talilinnuloendusest saab pikemalt lugeda ajakirjast Eesti Loodus nr 6/2023.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.