Oravatest enne talve saabumist

Postitas Looduskalender - K, 15.11.2023 - 10.10
Autorid

Pildistas Vello Keppart

Image
Oravad  on  talvekarvas
Sisu

Oravad  on  talvekarvas

 

Harilik orav ehk punaorav       Sciurus vulgaris

 

Lehtpuude võrad paistavad läbi ja seetõttu on seal tegutsejad hoopis märgatavamad.

Oravad on päevase eluviisiga, liikudes ringi hommikupoolikuti ja seejärel peale puhkust ehk pärastlõunal. Päevavalguse aeg on lühikeseks jäänud ja ilmad vihmased ehk nii võivad õhtupoolsed toimetamised hoopis ära jääda. Öömajaks leiab orav omale mõne sobiva puuõõnsuse, siirdub omaehitatud pessa või kasutab varjupaigana elamute läheduses näiteks kuldnoka pesakasti.

Hall talikasukas seljas ja kõrvapintslid juba päris pikad. Lehtpuumetsades, kalmistutel ja parkides leiavad oravad omale pesa puuõõntes, okasmetsas peavad oravad oma punutud pesa kas rajama või kohendama tüve lähedale, aga samuti kohandatakse omale sobivateks suuremate lindude pesi. Oravad peavad omal mitut pesa, mille kasutamist vahetatakse kui kirbud kimbutama tükivad.

Talvevarud kogutud, aga enne lumekatte saabumist leidub ikka midagi nii puudelt kui puude alt suhu pista või tallele panna. Pole põhjust imestamiseks kui oravad pärast puujuurte vahele millegi söödava matmist käppadelt midagi nosivad, sest muld on mineraaliderikas ja organismile vajalik.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.