Ootamatud talveolud

Postitas Looduskalender - T, 28.11.2023 - 12.12
Autorid

Pildistas LK team

Ilmateenistuse lumeolude kaart

Image
Metskitsede puhkeasemed varatalvisel ajal
Sisu

Metskitsede puhkeasemed varatalvisel ajal

 

Metskits ehk kaber        Capreolus capreolus

 

Novembrikuine eeltalv näitab oma võimu: ööd jäävad päris külmadeks, nädala lõpuni on tuuline ja tuisune. Metsaelanike elu ei ole kerge.

Viimaste aastatega on metskitsede arvukus langenud, mida on põhjustanud talvised ilmastikutingimused ja kiskjasurve külmal aastaajal nõrgenenud loomadele. Seega peab suurema metskitse arvukuse languse vältimiseks küttimismahte vähendama (seda peavad silmas ka ulukite uurijad). Kas meie looduses elutseb neid graatsilisi sõralisi veidi üle saja tuhande, saame teada põhiliselt talvise jäljeloenduse tulemuse põhjal.

Viimaste päevade lumesadu ja tuisk muutis loomad väheliikuvateks ja ega toitumispaikadest kaugele ei mindud. Varjuti metsalustele kultuurmaastike lähedal või  võsastikesse ehk kohanetakse saabunud olukorraga.  

Varatalvisel ajal puhastavad loomad puhkeaseme veel sõredast lumest kuni pinnaseni, sest talviste tingimustega alles harjutakse, hoolimata sellest, et talvekarv seljas. Metskitsed hoiavad seltsi ja loomade asemeid võime märgata üksteisest vaid mõne meetri kaugusel.

kaart

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.