Mis siis kaljkotkaste pesas toimub?

Postitas Looduskalender - T, 26.03.2024 - 13.07
Autorid

Kuvatõmmis Liz, LK foorumist

Image
Kui kaamera hommikul käivitus oli emaslind Helju pesal mune katmas
Sisu

Kui kaamera hommikul käivitus oli emaslind Helju pesal mune katmas

 

Kaljukotkas ehk maakotkas       Aquila chrysaetos

 

Kaljukotkaste pesakaamera ülekannetes esineb suuri katkestusi. Päikeseliste ilmadega töötab kaamera kenasti ja päikesepaneelid saavad kaamerasüsteemi toitvat akupanka laadida, aga järjestikuliste hallide päevadega napib energiat. Teame, et ilmaolud kevade edenedes ja päeva pikenedes muutuvad paremaks. Pöidlad pihku.

Peale ülekande katkestust püüad leida hetke, kus näiteks isaslind Kalju tuleb pesale emaslindu asendama, et ikka kõik munad on pesas kenasti tallel, sest vareslastest munaröövlite kraaksumist pesa lähedusest saame päris sageli kuulda.

Pesas hauduvad vanalinnud kahte muna. Emaslind Helju munes need 16. ja 19. märtsil (meenutuseks, et 2022. veebikaamera ees pesitsenud sama paar munes 15. ja 19. märtsil). Suurtel kaljukotkastel ongi suure muna munemise vahe sellised kolm või neli päeva, sest munemine on arvestatavalt energiat kulutav toiming.

Emaslind alustab haudumisega, kui esimene muna on pesas. Enamuse ajast näeme pesal emaslindu, keda isaslind Kalju asendab, et kaasa saaks mõned korrad päevas tiibu ja konte sirutamas ning toodud saagist toitumas käia.

Haudeaeg oleneb muidugi ilmastikust. Kuigi ööd on veel külmad, siis võiksime esimese kotkapoja koorumist oodata peale tõeliselt pikka kuue nädalast haudumist.

Vaatame siis kalendrist, millal me võiksime kotkapere tänavust tähtsündmust oodata. Vaiksel laupäeval on pesaomanikud oma pikast haudeajast kolmandikuga hakkama saanud.

Ootajate ja vaatajate aeg kulub paraku aeglaselt, aga me jõuame sel ajal arutleda veel paljude kaljukotkaid puudutavate teemade üle.

Vaata LK foorumi kaljukotkaste pesaelu päevaraamatut ja igapäevast lisatavat pildirida: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.