Algavad noore looduskaitsja suvised kursused

Postitas Looduskalender - N, 27.06.2024 - 08.08
Autorid

Teada annab Margit Turb Keskkonnaametist

Pildistasid Hans Portsmuth ja Kalle Kõllamaa ning Kaur Nellis

Image
Niitmine Laelatul
Sisu

Niitmine Laelatul

Keskkonnaameti eestvedamisel saavad noored ka sel suvel võimaluse osaleda noore looduskaitsja Junior Ranger kursustel üle Eesti. Kursustel osaleb sadakond eeskätt meie rahvusparkidega seotud loodushuvilist noort ja laagrid kestavad 2. augustini.

Noored valitakse kursustele sooviavalduste alusel. Kursused aitavad suurendada osalejate keskkonna- ja loodusteadlikkust ning edendada noorte looduskaitsjate võrgustikku Eestis.

Selle aasta eripäraks on ühiskursused – kõigil neljal kursusel saavad kokku erinevate kaitsealadega seotud noored. Nii kogunevad Soomaa ja Matsalu rahvuspargi noored 26. juunil Soomaal, Karula rahvuspargi ja Otepää looduspargi noored tegutsevad alates 2. juulist Soontagal ja Otepääl, Alutaguse rahvuspargi ja Endla looduskaitseala noored saavad 3. juulist kokku Endlas ning Lahemaa ja Vilsandi rahvuspargiga seotud loodushuvilised 30. juulil Lahemaal.

Varasemad aastad on näidanud, et erinevate kaitsealade noorte ühiskursused aitavad lisaks silmaringi avardamisele ning uutele teadmistele luua ja tugevdada sidemeid noorte endi vahel.

Kursuse jooksul keskendutakse ühele-kahele põhiteemale, lisaks õpivad noored loodusretkedel tundma piirkonnale omaseid taime- ja loomaliike, tutvutakse kohaliku kultuuripärandiga, tehakse looduskaitselist tööd, aga samuti käelist tegevust.

Kanuuretk Kasari ja Suitsu jõel

Kanuuretk Kasari ja Suitsu jõel

Soomaa rahvuspargis ja Otepää looduspargis keskendutakse loodusvaatluste teemale – kuidas teha loodusvaatlusi, millised abivahendeid selleks kasutada ja kuidas oma andmed esitada. Soomaal luuakse lisaks talgutööna paremaid elutingimusi liiv-hundihamba kasvukohas ja matkatakse mööda veeteed kanuudega.

Otepääl saavad osalejad muu hulgas parandada oma oskusi puutöö alal ja õppida erinevaid taimetrüki tehnikaid.

Endla looduskaitsealal keskendutakse sel aastal tolmeldajatele. Kursusel osalejad saavad rohkem teada mesilaste kasulikkusest, mee uuringutest ja millised võivad olla õietolmuterad. Retkedel keskendutakse rabaelustikule ja allikatele.

Lahemaa rahvuspargis on päevakorral lõheliste teema – talgutööna talgutööna vabastatakse lõheliste rändteel takistused. Kursusel vaadatakse ka metsamuuseumi uut näitust ja tehakse retk Viru rappa. 

Kursuste tegevustesse on kaasatud lisaks Keskkonnaameti töötajatele ka vastava valdkonna erialaspetsialistid. Kel on huvi noore looduskaitsja programmi vastu, soovitan hoida pilk peal kaitsealad.ee  veebilehe sündmuste rubriigil.

Eesti on Euroopa Kaitsealade Liidu EUROPARC liige. See liit ühendab 37 Euroopa riigi kaitsealasid. Euroopa Kaitsealade Liit korraldab üleeuroopalist noore looduskaitsja kursust alates 2002. aastast.

Rahvusvaheline Junior Ranger laager toimub igal suvel erinevas paigas, seal on võimalus osaleda igast riigist kolmel noorel.

2024. aastal toimub rahvusvaheline laager juuli lõpus Walesis, Suurbritannias. Eestit esindavad seal Soomaa, Vilsandi ja Karula rahvuspargi noored.

Eestis korraldatakse noore looduskaitsja kursusi alates 2004. aastast.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.