2. NÄDAL 9.1.2017.-15.1.2017. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 17.01.2017 - 07.07
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Värske lumi nulu okstel
Sisu

Värske lumi nulu okstel

Ilm oli muutlik. Esmaspäeval läks sulale. Päev oli sompus ja aegajalt sadas vihma, lund või lörtsi. Maad kattis mõnesentimeetrine lumekiht.

Teisipäeva lõunast tõusis tuul ja algas jahenemine. Kolmapäeva hommikul mõõdeti  õhus -10 kraadi. Tuul võimendas veelgi külma, Ilmateenistus näitas oma kodulehel tuulekülmaks Jõgeval -15 kraadi.  Päeval paistis päike, kuid maksimaalne õhutemperatuur üle -4 kraadi ei tõusnud.

Vihmasadude ja sula järel oli  põldudel lumele tekkinud koorik, mis oli kohati tugev, ligi kaks sentimeetrit paks. Tänu koorikule ei kandnud tugev tuul lund põldudelt minema.

Külm ja tuuline ilm püsis ka neljapäeval. Reede hommikuks oli külm järele andnud ja veidi lund tulnud. Esialgu jäi lumikate endiselt õhukeseks (3-5 cm) ning orase ja talirüpsi lehed paistsid lumest välja. Järgmisel ööl tuli juba rohkem lumele lisa ja laupäeva hommikuks olid taliviljapõldudel taimed kõikjal lume alla peitunud. Lume keskmiseks paksuseks registreeriti siis Jõgeva ümbruses 7,9 sentimeetrit.

Lumine laupäeva hommik

Lumine laupäeva hommik

Muld külmus nädala lõpuks orase- ja talirüpsipõldudel 26-32 sentimeetri sügavuseni, rohukamara all ligikaudu 10 sentimeetrini. Kolme sentimeetri sügavusel mullas (s.o orastel võrsumissõlme sügavus) registreeriti nädala jooksul hommikuse seisuga kõige madalamaks näiduks -2,2 kraadi.

Pedja jõgi oli pühapäeval uuesti jäävaba, esines kallasjääd. Jõgeva aleviku ja linna sildade vahelisel jõelõigul (s.o ligikaudu 2 km) loendati 272 talvituvat sinikaelparti, üks sõtkapaar ja üksik piilpart.

Jõgeval, 16.1.2017.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.