Archive - November 12, 2015
Sõtkad rannikumerel
Foto Arne Ader
Sõtkad merel. Hosby, Vormsi
Sõtkas Bucephala clangula
Sukelpartidest sõtkad pesitsevad meie siseveekogude metsasemal alal, aga suht vähearvukalt kuni viis tuhat paari. Nende läbiränne on seevastu suur ning lõpeb koos novembri kuuga. Suured rändeparved lendavad meilt üle öösiti (päevasel ajal muudavad sõtkaparved mitmeid kordi toitumisala) ning mida pehmem tali seda enam talvitujaid meile jääb.
Sõtkaste peakuju paistab isegi eemalt natuke kolmnurksena. Isaslindude äratundmine ei valmista raskusi: peasulestik must, roheliselt küütlev, põskedel peaaegu ümmargused valged laigud. Kehasulestik mustvalge (Arne pildilt hästi näha).
Emas – ja noorlindude peasulestik tumepruun, heledamaid laike märkame nii tiibadel, kui rinnal. Kehasulestikus domineerib hallikaspruun.
Sõtkaste nokk on kõigil väike ning musta värvi, silmad ja jalad kollased. Emas- ja noorlindude kaaluks on kolmveerand kilo, isaslinnud on paarisaja grammi võrra suuremad. Tiibade siruulatus seitsmekümne sentimeetri ringis.
Toitutakse sukeldudes, otsitakse merepõhjast selgrootuid, taimset toitu tarbitakse vähem. Nende lendu saadab tiibade vilin.