Archive - Märts 27, 2015
Kevadliblikad I osa: koerliblikas ja valgetähn-pajuliblikas
Pildistas ja kirjutas Urmas Tartes
Koerliblikas
Koerliblikas ehk väike-koerliblikas Aglais urticae
Valgetähn-pajuliblikas Nymphalis xanthomelas
Üheks tuntuimaks „kirju suve“ ennustajaks on meil olnud koerliblikas. Teda võib leida kõikjal Eestis. Pikki aastaid võis kohatud musta-oranži-kollasekirjut liblikat pea eksimatult koerliblikaks nimetada. Täna tuleb kevadel kohatud kirju liblikat aga täpsemalt uurida. Iseäranis viimase viie aasta jooksul on Eestis oluliselt tõusnud temaga väga sarnase lähisugulase – valgetähn-paljuliblika arvukus.
Valgetähn-pajuliblikas
Koerliblika ja valgetähn-pajuliblika eristamine nõuab tähelepanelikkust, aga on lihtsalt teostatav ka palja silmaga. Valgetähn-pajuliblikas on koerliblikast veidi suurem, tema tiivakiri on pisut väiksema kontrastiga. Vahest kõige silmatorkavam tunnus on tagatiibade ülakülje kannaosas – valgetähn-pajuliblikal on see oranž, koerliblikal aga laialt must. Kevadised liblikad on alati kulunud või isegi katkise tiivakirjaga ja see võib vahel mõne tunnuse määramisel veidi eksitada.
Pole vahet, kas kohtasime kevadel esimesena koerliblikat või valgetähn-pajuliblikat – toredat ja vaheldusrikast suve ennustavad meile mõlemad. Kui tänavune lõokesetalv tegi nende naistepäeva paiku alanud lendamisse väikese pausi, siis ilmade soojenedes rõõmustavad nad meid taas.
Raamat aitab Eestis elutsevaid päevaliblikaid tundma õppida, tutvustades nende elupaiku ja elukäiku, igati mõnus lugemine lisaks kõigele. Looduskalendri arvamusel on tegu parima Põhjamaade päevaliblikaraamatuga. Loodusesõbral lihtne kasutada ja ilus kingitus vastu liblikaaasta algust.
Liblikaraamatut oli eelmisel nädalal veel müügil, osta saab suurematest raamatukauplustest või nende e-poodidest.