Foto: Arne Ader
Talvel saab loomade liikumise kohta hulga rohkem teada, kuna nende käidud radu jäävad lumele märkima jäljed. Kuid kes need sinna jättis?
Vastust aitavad leida jäljeraamatud, aga neid pole alati metsas kaasas. Kui aga kaasas on nutitelefon, millesse installitud Keskkonnateabe Keskuse poolt koostatud ja välja antud "Ulukite jäljevihiku" alusel Tartu Ülikoolis valminud nutitelefoni rakendus "Kes käis?", siis saab levinuimate jäljeridade omaniku kindlaks teha vaid telefoni abiga.
Põhitähelepanu on fotodel, mis annavad realistliku pildi erinevates lumeoludes leitavatest jälgedest. Mõõtude paremaks tajumiseks on jälgede kõrval piltidel tikutoosid, lisatud on ka lühike kirjeldus loomade elupaiga- ja toidueelistustest. Kokku on käsitletud 24 ulukiliiki ning lisaks veel kassi ja koera, et neid oskaks ulukitest eristada.
Ulukite jäljevihik on raamatuna PDF-formaadis alla laetav aadressilt
"Kes käis?" on sisuliselt ulukite jäljevihiku üks digiversioone ning on loodud Tartu Ülikoolis TEEME projekti "Digitaalsed taimetargad taskus ja arvutis - loodushariduse edendamine interaktiivsete määrajate kaudu" raames.
Projektijuhi Andres Saagi sõnul on tegemist väga lihtsalt kasutatava abimehe-meelespeaga kõigile loodushuvilistele. Kogu materjal, jälgede fotod, skeemid ja seletused sinna juurde on nutitelefoni laaditud - mitte kunagi ei pea muretsema levi pärast, sest andmesidet jälgede määramisel ei pea enam kasutama, kui rakendus telefonis olemas. Ja metsa minnes soovitatakse ju laetud telefon ikka kaasa võtta.