Võru Kreutzwaldi Kooli loovtöö aasta loomast

Avapilt
Sisu

Võru Kreutzwaldi Kooli 8.klassi õpilane Teele Ann Toomik paigutas oma koduhoovi lähedale rajakaamera, et jälgida metskitsi ning kirjutada sellest loovtöö. Aitasime koos aasta looma meeskonnaga kaamerat paigutada.
Et koolide rajakaamerate projektis õnnestus Teele koolil liituda alles märtsis karjade lagunemise aegu, polnud teada, kas kitsed kaamera ees käima hakkavad. Ehkki Tallinna Vaba Waldorfkooli kaamera startis samuti kevadel, oli sinna kohe loomi oodata, kuna tegu oli Vabaõhumuuseumi kitsedega. Muuseumi mitmehektarilisel alal elavad muuseumikülastajatega harjunud loomad. Ent Võrumaal oli tegu metsikute ja inimpelglike loomadega, seetõttu tabas esimestel nädalatel kaamerajälgijaid pettumus: kus on kitsed? Selgus, et kaber suudab ka mahapandud porgandi ja soolakivi suhtes nädalaid umbusku üles näidata ning käib kaarega mööda. Enne oli samas paigas kitsepabulaid näha igal sammul. Ettevaatlikkus on oluline osa metskitse ellujäämisestrateegiast.

sokk kaameras

Kaamera paigutati Võrumaale Teele kodu lähedale 14. märtsil, esimene kits ilmus aga kaamera ette alles 2. aprillil, sokk, kes mahapandud soolakivi vaid eemalt piidles.

sokk kaameras
Teele kirjutab nii::
"Kaamera otsustati paigaldada uude kohta, lähemale õunaaiale ning suunaga täpselt teerajale, kust metskitsed olid talv läbi käinud õunaaias õunu söömas. Esimesena külastas kaameraesist hoopiski rebane. Pikk ootusaeg tasus lõpuks ära ja 2. aprillil tuli kaamera ette väga uhke sokk. Aga esimesel korral metskits soolakuni ei jõudnudki, vaid vaatas seda ainult kaugemalt. Järgmine kord tuli sama sokupoiss kaamera vaatevälja 6 päeva hiljem 8. aprillil ning uuris hoolega soolakut. Seekordsele külaskäigule järgnes jälle pikk vaikus. Ja kui sokupoiss uuesti kaamerailma ette sattus, oli toimud muutus - sarved olid juba paljaks kraabitud, ilusat pehmet karva enam sarvedel polnud. Ning uurimustöö viimaseks metskitsepildiks jäi uus külaline kaamera ette - sarvedeta! See tähendab, et meie soolaku on leidnud ka emane metskits.

sokk soolakivi limpsimas
Loovtöö eesmärk oli väga mitmekülgne. Üks osa oli kirjalik, millest sain hulgaliselt uusi teadmisi metskitsede kohta.  Selle kõrvalt sain ka harjutada materjalide otsimist erinevatest allikatest, nii internetist, kui ka raamatutest. Teine osa oli loov. Õppisin kasutama rajakaamerat, kuidas seda üles seada, fotode võtmist ja nende arvutisse laadimist."
Teele loovtöö õnnestus, oodatud kitsed ilmusid lõpuks välja ning õpetasid üht-teist selle kohta, kui ettevaatlik üks metsas elav kits olla võib.
Aasta looma kodulehe meeskond julgustab ka teisi kooliklasse soetama endale rajakaamerat, et loomade-lindude tegemisi ja looduse igapäevaringkäiku jälgida. Praegu on meie programmiga liitunud kolm kooli: Võru Kreutzwaldi Kool, Ridala kool ja Tallinna Vaba Waldorfkool.
Sügisest läheb rajakaamera Võru Kreutzwaldi Kooli järgmise huviliste klassi kätte, kes hakkavad aasta looma tegemisi jälgima sügisel, mil karjad jälle koos.

Helen Arusoo

sokk

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.