Rattur ja ilves

Postitas Aasta Loom - E, 19.11.2018 - 11.57
Avapilt
Sisu

Oma eelmises loos kirjutasin kohtumisest ilvesega, keda õnnestus pildistada väga lähedalt. Sõitsin tookord kiiresti eemale, kartes metskassi peletada. Ilves arvas, et ma ei näe teda – mängisin kaasa.


Sõitsin autoga 100 meetri* kaugusele uude kohta, kust võiks näha ilvesest oma murtud metskitse juurde tagasi suundumas. Mõtlesin sealjuures ka võttenurga ja tausta peale. Jäin ootele. 

Täpselt kümme minutit hiljem märkasingi, et teeperve tagant ilmus nähtavale ilvese pea ning järgmine hetk oligi ta juba teed ületamas, suundudes oma saaklooma poole. Ühtäkki ilves tardus ning jäi vaatama sõidutee suunas. Mida ta vaatab, miks ta ei suundu sööma? Lähenevat autot ma ei kuule? Kahtlustab, kardab?

ilves on tähelepanelik

Mõne minuti pärast sain selgust – lähenes naisterahvas jalgrattaga. Ilves jälgis teda. Mõtlesin, et kohe loom lahkub. Võib-olla jääb see viimaseks korraks, kui ma seda ilvest näen ja ta pageb. Rattur üha lähenes. 100 meetrit, 50 meetrit, 30 meetrit. Ilves liikus natuke lähemale metsale, kuid viimaks seisatas ja jäi ikkagi paigale. 20 meetrit. Seejärel märkas naisterahvas ilvest ja tegi instinktiivse, U-kujulise tagasipöörde. Näha oli, et naisterahvas oli ehmunud ja hämmingus. Ilves!? Rattur sõitis eemale ja jäi seisma sellises kauguses, kus ma sain teda kõnetada. Olin üllatunud, et ilves ei lahkunud. Naisterahvas küsis, mida teha, ilves on ees! Ütlesin, et sõitku julgelt, ilves läheb ära. Naine kahtles. Julgustasin, et ilves läheb kindlasti ära, jätkaku teekonda.

Rattur võttiski julguse kokku ning sõitis. Näha oli, et ta kahtles, kuid sellel korral lahkus ilves tee pealt ning pages varjule. Rattur sai jätkata oma teekonda. Kõik see kestis kokku vaid poolteist minutit. Naisterahvas oli jõudnud 350 meetri kaugusel, kui talle kõndisid tee peal vastu tüdrukud. Vahepeal tuli ka ilves tagasi tee peale ja jäi nüüd neid vaatama.
Ratturi esimene emotsioon oli kohe teavitada tüdrukuid ilvesest. Jälgisin toimuvat ja mulle näis, et tüdrukud ei uskunud. Ometigi oli ilves sellel hetkel tee peal.
 

ilves vaatab inimesi

Vahemaa tüdrukute ja ilvese vahel oli aga umbes 350 meetrit. Selliselt kauguselt tõepoolest ei pruugi näha olla, kas ja kes seal tee peal on. Võib-olla sulandus ilves ideaalselt. Ilves enam passima ei jäänud ja läks varakult peitu ära. Tüdrukud möödusid kohast, kus ilves oli, pööramata näiliselt ümbrusele vähimatki tähelepanu. 
Seda ma tegelikult lootsingi, et õhk võimalikult ruttu puhas oleks. Nii sain jätkata varitsust. Samas tekkis mul kogu seda ilvese käitumist jälgides ka paar ideed - sellest aga juba järgmisel korral!

*Kõik vahemaad on mõõdetud kaardilt.

 

Remo Savisaar

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.