Aasta loom 2018

VIDEOD: ilveseaedikust

Videod salvestas Aita, LK foorumist

 

Looduskalender E, 15.01.2018 - 14.14

 

Harilik ilves         Lynx lynx

 

…kui hõlpsalt käib emasilves Gellal nii puu otsa ronimine, kui allatulek…

VIDEO: ilvesekaamera ees toimub nii päeval, kui ööl

Pildid napsas Laranjeiras, LK foorumist   

Looduskalender P, 14.01.2018 - 15.15

Varahommikust alates veetis emasilves Gella kuival ja kõrgemal istumiskohal ja lahkus sealt koos isasloom Larsiga veidi peale poolt kahte

Selline näeb valges välja isasloom Lars ja tema veidi tumedam kasukas päevavalgel

Selline näeb valges välja isasloom Lars ja tema veidi tumedam kasukas päevavalgel

Selline näeb valges välja isasloom Lars ja tema veidi tumedam kasukas päevavalgel

 

Metskits ja ilves ajuloenduses

Postitas Aasta Loom - R, 12.01.2018 - 14.45
Sisu
ilves lumel
Kas ilvese populatsioon hakkab kosuma?
Foto: Remo Savisaar
 

Zooloog Tiit Randveeri sõnul on Eesti loodusest raske leida teist sellist liikide paari, kes üksteisest samapalju sõltuks kui metskits ja ilves. Seetõttu tutvustame siinkohal Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna ajuloenduse tulemusi, mis samuti seovad omavahel ilvese ja metskitse. Inga Jõgisalu Keskkonnaagentuurist vastab küsimusele, mis see ajuloendus üldse on?

Nädal metsas. Aasta algus.

Postitas Aasta Loom - N, 11.01.2018 - 10.29
Sisu

Aasta algus, nagu ka eelmise lõpp, pole olnud tavapäraselt talvine. Kõik kohad on vett täis ja õhutemperatuur pole aastaajale vastav. Jõulude ja uue aasta vahelisel ajal läksid veel viimased haned ning uue aasta algusest on metsas kosta juba nii puukoristaja kevadist valju vilet kui ka rasvatihase "si-tsi-kleiti". Halljänesed on mitmekesi silma jäänud ja ka rebaste jäljeread veebruarikuiselt kõrvuti looklenud. Kuskil olla õide puhkenud nartsiss. Loodus on veidi segaduses. 

Kõrge veeseis on muutnud metsloomade tavapäraseid elupaiku. Ilves armastab oma pikkadel toiduretkedel kasutada vanu ja teada radu. Eks muudab kõrge vesi ka tema kulgemisi. Kuigi metsakiisu vett paaniliselt ei karda ja ületab ka pikemaid vahemaid ujudes täitsa omal tahtel, ei meeldi talle siiski poolest saati vees pikalt ringi kahlata.

VIDEO: mis ilvestel plaanis?

Postitas Looduskalender - T, 09.01.2018 - 19.19

Video salvestas Aita, LK foorumist

 

 

Ilves ehk harilik ilves        Lynx lynx

 

Ehki aedikus, kuid sellest hoolimata hoiavad ilvesed meelsasmini omaette. Ainus aeg, kus üksteise lähedust otsitakse on innaaeg, aga sellest jõuame kindlasti veel korduvalt kirjutada.

Laupäevasel tormiööl oli kuulda ilveste kähedaid häälitsusi ning täheldatud loomade aktiivsemat liikumist. Pühapäeval jäid kõik kolm aedikus vabalt liikuvat elanikku korraga kaamerapilti.

Aasta loom 2018 – ilves

Postitas Aasta Loom - L, 06.01.2018 - 08.00
Avapilt
Sisu

Aasta looma ilvese meeliselupaigaks on mets, aga talle sobib hästi ka põldude ja metsaga vahelduv kultuurmaastik. Pimeduse varjus võib teda kohata isegi inimelamute läheduses. 
Foto: Tarmo Mikussaar


Ilves on valitud 2018. aasta loomaks. Eestimaa ainus metsikult looduses elava kaslaste sugukonna liige. Kogu  maakeral on kaslased esindatud 32 liigiga.

Eesti aladel elutsev harilik ilves Lynx lynx (varasemalt Felis lynx) asustab Põhja-Euraasia metsasid ja mägialasid.

Ilvest võib kohata kõigis metsatüüpides ja kutuurmaastike servaaladel. Ikka seal, kus jätkub saakloomi. Territoriaalne loom. Mõõtmetelt suurem isailves võib taluda oma maadel emalooma. Eestis elavate täiskasvanud emailveste turjakõrgus on keskmiselt 57 sentimeetrit ja kaal 17 kilogrammi. Isastel vastavalt 63 ja 22. Üksikud isendid võivad ületada 30 kilo piiri. 

Ilvesekaamera

Postitas Looduskalender - R, 05.01.2018 - 22.13

Ülekande võimaldavad Elisa ja EENet
Sissejuhatus Helen Arusoo, Aasta looma toimkond
Tehniline tugi HATCAM

Aasta looma kaamera asub Elistvere loomapargis, kus elab praegu 4 täpilist kaslast: ilvesepreili Gella, iIvesepoisid Lars ja Koopailves ning veel üks nooruke uustulnuk Ida-Virumaalt. Kaamera ees näeme loodetavasti heleda kasukaga Gellat, samuti Larsi, kellel on tumedam pea ja tumedad täpid, ning võib-olla ka arglikku ja omaette hoidvat Koopailvest. Uustulnukat – kes on ilmselt noor emasloom ja kes oli väidetavalt jäetud Ida-Virumaal ühe tühja koera-aedikusse, toodud tänavu Elistverre elama ja alles kohaneb siinsete ilvestega – me esialgu ei trehva. Noor uustulnuk elab omaette aia sees veel mõnda aega.

Asu Aasta loom 2018 jälgima