Aasta loom 2018

Nädal metsas. Ilvese jooksuaeg kestab.

Postitas Aasta Loom - E, 19.03.2018 - 14.18
Sisu

 

 

Märtsipäike pani ka pasknääri laulma. Kindlasti ei ole paljud seda ilusat vidistamist veel kuulnud. Lihtsaks põhjuseks, et pajuharaka väga kaunis laul on niivõrd vaikne. Samuti laseb lind laulupaelad lahti vaid siis kui on väga turvaline olla. Video lõpupoole on lõik, kus nokaga lund kühveldadatkse. Selle tegevuse hääl on pea sama vali kui eelnevalt kõlanud laul, ehk laul on veelkord väga vaikne. Pole siis mingi ime, et tema imepärane lauluoskus suurt kuulsust kogunud pole. 

 

Ilveste kahekihilised kodupiirkonnad

Postitas Aasta Loom - E, 19.03.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Ühe isase (punased punktid) ja kahe emase ilvese territooriumite kattumine Endla looduskaitseala ümbruses 2014. aastal. Enamiku loomaliikide puhul ei liigu isendid ruumis sugugi juhuslikult, vaid külastavad perioodiliselt samu paiku, mida kokku nimetatakse looma kodupiirkonnaks. 

 

Ilvestel, nagu teistelgi suurkiskjatel, on kodupiirkonnad suured ja ulatuvad Eestis mitmesaja ruutkilomeetrini. Seda seepärast, et metskitsed, ilveste peamised saakloomad, paiknevad samuti hajusalt. 

Kaks videot rebasest

Postitas Aasta Loom - N, 08.03.2018 - 15.52
Sisu

Tallinna Vaba Waldorfkooli kaamera Vabaõhumuuseumis.
Reinuvader teeb kõigepealt õhtutualetti, sügab end mõnusalt, siis ringutab – ja paneb nina "teki" alla!

 

Samast paigast käis paar päeva varem läbi ka üks teine rebane. Videolt on näha, et teda oli tabanud kärntõbi. Loodame, et külmad ilmad takistavad nakkuse levimist ühelt reinuvaderilt teisele. Videos jälgivad ka kohalikud metskitsed pingsalt rebase liikumist (vt paremal ülemises nurgas).

Rebane ja ilves

Postitas Aasta Loom - N, 08.03.2018 - 15.26
Avapilt
Sisu

Rebane on tänavu talvel maias ilvese murtud saakloomadest matti võtma. Koerlasena suudab ta edukalt ilvesest ülejäänud ja hiljem ärakülmunud liha ja konte närida. Kaslaste lõuad seevastu kivikõva toidu järamisega hakkama ei saa.
Foto: Janek Joab
 

Nädal metsas. Pajuharakas.

Postitas Aasta Loom - L, 03.03.2018 - 12.26
Sisu

Karge ja ilus nädal seljataga. Loodus on sellise mõõduka külmaga harjunud, kuid ega nemadki pääse soojemate talvede ärahellitamisest. Suuremat kössitamist aga külmad ei toonud, sest pea kõigil on kerge kevad juba südames. Rajakaameraid vaatama minnes kostis puudeladvast kummalist häält, midagi kajaka ja kanakulli hõigete vahepealset. Ilus selge ja tugev hääl. Varsti kostis sama hääl metsaservast ja järgi juba tuttav kädin. Harakas! Aga kummalises kohas, pole siin harakat kohanud, samuti ei ole haraka muud hääled nii kõlavad.

Ilvese jooksuaeg paneb pojad proovile

Postitas Aasta Loom - N, 01.03.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Kui kirglikuks võivad asjad minna ilveste jooksuajal, näeme fotolt, kus täiesti metsik isailves patseerib Elistvere loomapargi jalgradadel. Seal elab üks huvitav emailves.
Et kuulda aga ilvese pulmalaulu, tasub endalgi märtsiööl Elistvere loomapargi poole sammud seada või vaadata-kuulata looduskalendri Elistvere ilvesekaamerat – äkki näkkab.
Foto: Elle Mäerand

 

Asu Aasta loom 2018 jälgima