VIDEO: Vahur Sepp õpetab hundijulkasid korjama

Postitas Aasta Loom - L, 16.02.2019 - 09.00
Sisu

 

Tutimüts pähe, suusad alla - ja metsa! Võib leida hundijälgi... selleks tuleks varuda  kilekotte - et leitud julgad puhtalt kätte saaks ja et nad hiljem DNA-prooviks sobilikuks osutuks. Vahur Sepp juhendab videos, kuidas.
Video: Tarmo Mikussaar


Keskkonnaagentuur ootab endiselt vabatahtlikke kaasa lööma üleriigilises julkade kogumise aktsioonis, kuna mitmetest hundikarja piirkondadest on proovid veel puudu. Käisime ülemöödunud reedel vabatahtlike ja Eesti Päevalehe ajakirjanikega hundijulkasid korjamas Jõgevamaal, juhendajaks oli kaasa loodusemees Vahur Sepp ja jahimees Jaak Villak. Sel nädalal valmis aga kaardimaterjal, kus peal näha, millistest piirkondadest oodatakse julgaproove (vaata allpool kaarte).


Kui oled hea metsatundja, loodusfotograaf või jahimees ehk muidu ringiuitaja, võiksid proovida mõnel väljasõidul tabada hundijälgi. Ehk leiad ka mõned julgad - huntide arvukuse uuringu jaoks oleks neid vaja. Keskkonnaagentuur DNA-a uuringute jaoks oleks sellised leiud kuldaväärt.
Kahe nädala eest n-ö näidiskorjamisel käies Jõgevamaa metsades panime laiad suusad-räätsad alla ning siirdusime muinasjutuvalgesse metsa sügavasse lumme hundijälgedele. Sudisime kord võsa vahel, kord üle kraavide - nii, kuidas sutekari parasjagu oli liikunud. Hundid ei väsi naljalt ja hundid ei vali inimese jaoks mugavat teed - nemad lähevad ikka oma neljal jalal sinna, kus meeldib. Nende järelt tuleb aga käia. Sest võsavillem väljutab enamasti ainult peatuspaikades.Väsisime paari tunniga ära ja lõpuks ei leidnudki ühtegi julka. Päeva päästis siiski loodusfotograaf Ingmar Muusikus, kes liikus meiega paralleelselt sama karja vanaloomade jälgedel. Tema tuli tagasi junniga. Meie jäljerida kuulus aga noorloomadele, kes olid ülemeelikud ning ei tahtnud kuhugi peatuma jääda. 

 

 

Siiski oli see elamus - liikuda põlvini lumes tunde hallivatimeeste sirget jäljerida pidi. Suusatada nii, et võsavillemite samm jookseb kilomeetrite kaupa su kõrval.  
Kuna külmakraadine talv kestab veel mõnda aega ja julkade korjamiseks vajalik temperatuur püsib (muidu julk laguneks kergelt), on näidiste korjamiseks veel poolteist kuud aega.
Ootame osavõttu!

Helen Arusoo
Juhised: 


* Maakonnad, kust oodatakse näidiseid
Keskkonnaagentuur kutsub kuni 2019. aasta märtsi lõpuni korjama Eesti metsadest hundijulkasid. DNA uuringu tegemiseks on julkasid vaja palju korjata - alguses plaaniti koguda kuni 750, nüüd, mil julkade kogumine liikus jahiaega ja hunte on kütitud vähemaks, on julkade arvu ootus langenud 350 näidise peale, millest koos on umbes pooled (eelmise nädala seisuga ligi 150). Osadest piirkondadest on korjatud näidiseid rohkem, teistest vähem - ja see on probleem - kõik alad pole veel kaetud. Sestap lisame siia kaardid hundikarjade piirkondade kohta, kust näidiseid oleks vaja kuni märtsi lõpuni korjata.


*Loe uuringu kohta täpsemalt
Keskkonnaagentuuri kodulehel on üleval uuringu lühike kirjeldus, proovide kogumise juhend ning piirkondlikud koordinaatorid/kogumispunktid.

 

*Kaardid 
Kollasega on värvitud jahipiirkonnad, kus liigub hunte ja kust peaks veel proove koguma.

 

kaart
Alam-Pedja

 

kaart
Harju-Rapla

 

kaart
Ida-Virumaa

 

kaart
Järvamaa

 

kaart
Kõrvemaa

 

kaart
Lõuna-Pärnumaa

 

kaart
Lääne-Pärnumaa

 

kaart
Rapla

 

kaart
Tartu-Põlva

 

kaart
Viljandimaa

 

kaart
Virumaa

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.