september 2018

Suvine aialinnupäevik: Rände tippaeg on käes!

Postitas Looduskalender - P, 30.09.2018 - 15.15

Foto Tiiu Tali

Valgepõsk-lagled

Praegu kulmineerub metsvintide ränne ja kõikjal liigub ringi tihaste segasalku. Keskpäeval näeb lõunakaarde lendavaid röövlinde ja mere ääres käib tihe pardiliiklus. Kõige aktiivsem on ränne pimedal ajal ja hommikupoolikul. Öine ränne jääb kahjuks meie silmade eest varju, kuid õnneks tabavad kõrvad öörännet päris hästi. Ainus häda on see, et ega enamikul meist ei ole ju kommet õhtul kella 22 ajal aias passida. Kui aga veeta kas või veerand tundigi väljas, siis keda oleks kuulda?

Piibelehtede sügisvärvid

Postitas Looduskalender - P, 30.09.2018 - 14.14

Foto Arne Ader

Maikelluke

Maikelluke

 

Harilik maikelluke ehk piibeleht         Convallaria majalis

 

Silma rõõmustab kaunis taim kogu oma vegetatsiooni ajal, koos õitsemisega juunikuus ja ega soomlased asjata maikellukest oma rahvuslilleks pole valinud.

Tänavu ei paista piibelehe oranshpunaseid vilju eriti palju olevat – kuivemates kasvukohtades tegi põud liiga, aga niiskemates kasvukohtades on viljad kenasti märgatavad.

Köhh-köhh-köhh!

Postitas Looduskalender - L, 29.09.2018 - 10.10

Kirjutas Kristel Vilbaste ja loeb Kuku raadios

Foto Arne Ader

 

Islandi käokõrv ja liivatatik

Islandi käokõrv ja liivatatik

Köhh-köhh-köhh! Kas tuleb tuttav hääl ette. Ilmavana on Eestimaa jaoks soojakraanid nüüd kinni keeranud ja külmetused kerged tulema.

Veel on aeg, kus meie organism on suvel vitamiinisöömisest ja päikeseenergiast pungil ning suudame tõvestajatele reageerida hingamiselundite värvavahi löögiga – kurgupõletikuga või siis keha palavikus kuumaks küttes. Aga kui me suveriietest ikkagi loobuda ei suuda, siis poevad haigusetekitajad meile üha sügavamale põue. Ja me hakkame köhima.

Tõsi, ka nohulaine ei ole veel saabunud, aga see tulebki enamasti enne köha.

Nohu puhul teame hästi, et “kui nohu ravida, siis läheb 7 päeva, kui mitte, siis saame terveks nädalaga”. Aga kuidas ravib Eesti rahvas oma köha?

Simisalu-Matsimäe matkarada

Postitas Looduskalender - R, 28.09.2018 - 09.34

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

(Täiendatud 2018)

Simisalust saab alustada suhteliselt pikka matka üle Vahe-Eesti soode Kautla kanti välja. tegemist on ka A. H. Tammsaare romaani "Tõde ja õigus" tegevuspaikadega. Rajad viivad ühelt soosaarelt teisele, kus enam talusid pole, kuid on infotahvlid ning küla- ja taluasemed koos laagripaikadega.

Tammsaare Muuseum (TAMMSAAR huvipunkt GPX failis ja kaardil) on hea koht alguses teemasse sisse süvenemiseks. Muuseumist saime me ka tõeliselt retro matkaraja juhendi 1970ndatest.

Ilmus uus "Tiirutaja" number

Postitas Looduskalender - N, 27.09.2018 - 18.18

EOÜ annab teada, www.eoy.ee

Uues „Tiirutaja“ numbris on ülevaade kahest värskest uuringust, millest üks käsitleb linnujahti kaitstavatel aladel ning teine raierahu juriidilisi aspekte.

Veljo Volke tutvustab viise, kuidas muuta elektriliinid lindudele ohutumaks.

Ajakirjas tutvustatakse tänavust Alam-Pedja luhalindude uuringut ja kevadrände uuringut Kablis ning antakse põhjalik ülevaade sellest, kuidas möödus pesitsus pesakaamerate staaridel 2018. aastal.

Samuti saab lugeda punarindade leidlikest pesakohtadest ja paljust muustki.  

Loe „Tiirutajat“: https://www.eoy.ee/sites/default/files/Tiirutaja_41_veeb.pdf

Ettevaatust metsloomad teel!

Postitas Looduskalender - N, 27.09.2018 - 12.12

Eesti Loomakaitse Selts ja Eesti Jahimeeste Selts annavad teada

Alanud on hirvlaste jooksu- ja jahihooaeg.

„Põtradel ja punahirvedel on jooksuaeg sügisel, seetõttu võivad nad sõiduteele sattuda tavapärasest sagedamini,“ selgitas EJSi tegevjuht Tõnis Korts. „Liiklejatel tasub sellega arvestada ja jälgida oma sõidukiirust. Eriti ettevaatlik tuleks olla metsavahelistel ja halva nähtavusega teedel.“  

1.oktoobril algab ajujaht ning koertega peetav jaht ja metsloomade liikuvus suureneb eriti nädalavahetustel. Palume liiklejatel olla ettevaatlikud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.