Ajalooline hetk: Isle Royale’i saare hääbuv hundiasurkond sai lisa

Postitas Aasta Loom - P, 30.09.2018 - 15.18
Sisu

Emahundil ei lähe kaua aega, et transportpuurist väljumiseks julgust koguda.
Video: Ameerika Ühendriikide Rahvusparkide Teenistus (National Parks Service).

 

Juunis kirjutasime uudisloo, kuidas pärast aastaid kestnud debatti USA Isle Royale rahvuspargi huntide saatuse üle, otsustati lähima 3-5 aasta jooksul saarele asustada 20-30 uut hunti. Seda selleks, et päästa saare ökosüsteem enne, kui põdrad selle paljaks söövad. Nimelt on suuresti kliimasoojenemise, aga ka inbriidingu ja haiguste tõttu saare kohalik hundipopulatsioon langenud vaid kahe omavahel väga lähedaselt suguluses oleva ning mittepaarituva isendini. See on aga lubanud põdrapopulatsioonil massiliselt kasvada, mis omakorda on olnud kahjulik nii põtradele endile kui saare taimekooslusele.

Lõppeval nädalal astutigi kohaliku looduse kiskja-saaklooma dünaamika taastamiseks esimesed sammud. Saarele saabusid kaks uut hunti! 

Hundid püüti Minnesota osariigi Grand Portage´i indiaani reservaadist ning lennutati kolmapäeva hilistel tundidel Isle Royale’i saarele, piisavalt kaugele kahest saart juba asustavast võsavillemist. Tegemist on erinevatest karjadest pärit 4-aastase emase ning 5-aastase isase hallhundiga. Mõlemad loomad kinnitati veterinaaride poolt igati terveks, nad kaaluti (kumbki kaalus ligi 34 kg), vaktsineeriti ning varustati teadustöö hõlbustamiseks GPS-kaelustega.

Nagu videolt näha, ei läinud emasel hundil sugugi kaua, et transportpuurist väljumiseks piisavalt julgust koguda. Isane hunt alustas uue kodupaiga uudistamisega alles pärast pimeda saabumist.

Lähinädalatel liitub nendega veel hunte.

Mis siis muud kui soovime huntidele edu uues kodus sisseelamisel, kohaliku hundisoo päästmisel ja metsiku looduse kvaliteedi taastamisel.

Ingliskeelse uudisloo leiab siit.

Laura Kiiroja

*******

Kahjuks on ka kurbi uudiseid. Neljapäeval püüti kinni veel üks emane hunt, kes õnnetuseks hukkus. Vastavalt protokollile hunt uinutati ning viidi veterinaaride juurde tervisekontrolli. Seal tema seisukord aga järsult halvenes ning vaatamata veterinaaride pingutustele, ei õnnestunud teda päästa. Hundi surnukeha viidi lahkamiseks ja diagnostilise hinnangu andmiseks Minnesota Ülikooli Veterinaarmeditsiini Diagnostilisse Laborisse.

 

Hundid reageerivad uinutamiseks kasutatavatele kemikaalidele isenditi väga erinevalt. Kui loom on lisaks veel suures stressis (mida ta sellises olukorras kindlasti on), siis võib uinuti mõju osutuda kas peaaegu olematuks või hoopis surmavaks üledoosiks. Huntide uinutamisega kaasnevad alati suured riskid, ükskõik kui ettevaatlik ja ettevalmistunud olla. Isle Royale’i hundiprojekti meeskond koosneb oma ala vaieldamatutest tippekspertidest, kelle jaoks on hallvatimeeste tervis ja turvalisus prioriteet. 

 

Tulevaste õnnetuste vältimiseks viis meeskond huntide ümberasustamise protokollides läbi muudatusi. Need puudutasid nii aega, kui kaua kinnipüütud hunti enne transporti kohapeal hoitakse, kui uinutamisprotsesse, mida kasutatakse looma stressi vähendamiseks transpordi ajal.

 

Hoidkem pöialt, et ülejäänud hundid jõuaksid elusa ja tervena uuele kodusaarele.

 

Laura Kiiroja

 

 

 

 

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.