oktoober 2018

Põhja-Eesti rannikualasid asutakse taastama

Postitas Looduskalender - K, 31.10.2018 - 12.12

Keskkonnaamet annab teada

Pildistas Riina Martverk

Mohni saare avatud kooslused pakuvad nii silmailu kui ka päikest vajavate liikide elupaika

Eesti-Soome ühine LIFE projekt „Läänemere rannikuelupaikade võrgustike taastamine“ ehk CoastNet LIFE on suunatud rannikumere ja -koosluste, väikesaarte, jõgede ja kallaste elupaikade ja vee-elustiku tervendamiseks.

Tänavu augustist 2025. aasta varakevadeni kestva projekti tegevused on suunatud tervikuna kogu rannikukompleksi elupaikadele ja elustikule, hõlmates nii Soome lahe lõuna- ja  põhjarannikut kui ka Botnia lahega piirnevat Soome rannikut. Eestis on projekti hõlmatud Lahemaa rahvuspark, Kolga lahe ja Aegna maastikukaitsealad ning Paljassaare hoiuala Tallinnas. 

43. NÄDAL 22.10.2018.- 28.10.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 30.10.2018 - 18.18

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine, Tiit ja Vello Keppart

Lõvilõuad  lumes 

Ilm  muutus  nädala  jooksul  korrast  talvisemaks. 

Nädalal  esimesel  poolel  sadas  vihma,  nädala  lõpus  aga    juba  lörtsi  ja  lund,  tekkis  ajutine  lumikate.  Esmaspäeval  arvutati  ööpäeva  keskmiseks  õhutemperatuuriks  veel  8,8  °C,  maksimaalseks  õhutemperatuuriks  registreeriti  11,8  °C,  minimaalseks  5,8  °C.

Teisipäevast  alates  jäi  ööpäeva  keskmine  õhutemperatuur  viiest  kraadist  madalamaks  ja  vegetatsioon  katkes. 

Laupäeval  ja  pühapäeval  kujunes  ööpäeva  keskmiseks  õhutemperatuuriks  vastavalt  0,9  ja  0,7  °C.  Nädala  viimastel  päevadel  tõusis  päevane  õhutemperatuur  ainult  kolme  kraadini  ja  öösel  langes  termomeetrinäit  õhus  -0,7...-1,0  kraadini.    

Plii jõuab linnu organismi peamiselt toidu kaudu

Postitas Looduskalender - T, 30.10.2018 - 12.12

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Kuigi plii looduslik kontsentratsioon on väga madal, kasvab see inimtegevuse tulemusena sihipäraselt. On teda, et peaaegu 100% õhu kaudu inimorganismi sattunud pliist talletub ja võib mõjutada tervist. Kahjustuste ulatus sõltub organismist ja mürgistuse määrast, kuid sõltumata kontsentratsioonist on plii ohtlik kõikidele.

Vanade puude õõnsuses elab haruldane eremiitpõrnikas

Postitas Looduskalender - T, 30.10.2018 - 09.09

Keskkonnaamet annab teada

Foto Maila Moor

Eremiitpõrnikas on suur ja jässaka kehaehitusega haruldane mardikaline

Keskkonnaamet kinnitas eremiitpõrnika kaitse tegevuskava, mille kohaselt tuleb vanade puude õõnsustes elava mardika säilimiseks meie looduses järjepidevalt hooldada puisniite ja -karjamaid ning vanu parke.

Tegevuskavas antakse olemasolevale kaasaegsele teabele tuginevad suunised, et tagada eremiitpõrnika väikeste asurkondade säilimine ja soodne seisund. Mardika tüüpiliseks elupaigaks on päikesele avatud vanad hõredad lehtpuistud, eriti puisniidud ja -karjamaad, kus leidub õõnsaid ja pehastunud, kuid siiski veel elusaid tüvesid. Mardikas võib elada ka vanades parkides ja alleedel. Huvitava bioloogiaga haruldase mardikalise kaitses on Eestil väga oluline osa.

Raamatu "Birding Estonia" esitlus Tartus

Postitas Looduskalender - T, 30.10.2018 - 08.08

Neljapäeval, 1. novembril esitlevad Uku Paal ja Margus Ots äsja ilmunud raamatut „Birding Estonia“

Eelkõige linnuvaatlejatele ja loodushuviga reisijatele suunatud “Birding Estonia” on esimene põhjalik Eesti parimaid linnualasid käsitlev raamat, mis sisaldab üksikasjalikku teavet 106 Eesti parima linnuvaatluskoha, seal vaadeldavate võimalike liikide ning külastusaegade kohta. Raamatus on ka ajakohane Eesti linnuliikide nimistu koos täpsustustega levikust, arvukusest ja fenoloogiast.

Oktoobri neljas nädal

Postitas Looduskalender - E, 29.10.2018 - 09.09

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Kooljakuu taevas

Kooljakuu taevas

Eelmisel nädalal suutis Taevataat meid lõpuks üllatada. Kinkis meile sellise taevaliku vaatepildi, mis sundis lõpuks inimesi nutimaailmast välja tulema, nina taeva poole tõstma ja seda vaatemängu oma telefoni püüdma. Möödunud esmaspäeva loojangul joonistas saabuv sügiskülm meie taevasse kuldse kiirtevihu, just sellise nagu oleks Külmaneitsi oma särava juustekaare üle Eesti heitnud. Neid pilte on nüüd vist tõesti kõigi telefonides, sotsiaalmeedia kontodel ja meediaarhiivides. See oli erakordne!

Fotovõistluse  "Metsakiisu salarajad" parimad pildid vaatamiseks

Postitas Aasta Loom - E, 29.10.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Neljapäeval avati aasta loomale pühendatud fotonäitus "Metsakiisu salarajad" RMK Tallinna kontori fuajees, kus auhindu jagati kuuele fotole. 

Kuuendat aastat toimuva fotovõistluse eesmärgiks on esile tõsta tegevusjälgede pilte kenade loomaportreede kõrval. Peamine oli kokku saada hariv näitus, mis aasta looma elutegevust iseloomustaks.

Aasta looma meeskond tõstis esile Mario Lõhmuse pildiseeria, mille peal oli söödamaja juures kitse luurav ilves. Ilves on seal valvel nagu kass.


ilvese seeria

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.