märts 2022

Ornitofenoloogilised vaatlused

EOÜ kutsub vaatlema

Foto Arne Ader

Metsvint lumel

Metsvint lumel ( www.loodusemees.ee )

Ornitofenoloogilised vaatlused kestavad kuni 31. maini ja seda üle Eesti.

Eesti Ornitoloogiaühing julgustab vaatlusi tegema nii rannikul kui ka sisemaal elavaid inimesi, eriti on oodatud teave Rapla-, Järva-, Jõgeva- ja Põlvamaalt, samuti Lääne- ja Ida-Virumaalt.

Vajalik on üles märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel ka sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja on täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi.

Vaatlusandmed tuleb sisestada andmebaasi PlutoF või saata aadressile feno@eoy.ee.

Vaatluste tegemise juhendi leiab siit.

Linnuvaatleja määramisvõistluse vastuseid ootame 31. märtsini

Linnuvaatleja kutsub osalema

Foto Arne Ader

Lõotalv. Lagled lumesajus

Lõotalv. Lagled lumesajus ( www.loodusemees.ee )

Veebruaris alanud Linnuvaatleja määramisvõistluse teise vooru küsimustele saab vastuseid saata kuni 31. märtsi südaööni.

Määramisvõistluse kuuenda hooaja teise vooru küsimused leiab siit:
algajad: LINK
edasijõudnud: LINK

Linnuvaatleja kümnevoorulise linnumääramise võistluse info leiab määramisvõistluse lehelt: LINK

Kaks nädalat haudumist

Veebikaamera kuvatõmmis Liz, LK foorumist

Emaslind Helju saabub pesale peale poole tunnist hommikust „jalutuskäiku“

 

Kaljukotkas ehk maakotkas       Aquila chrysaetos

 

Lumine hommikupoolik, külma neli kraadi, aga vanalinnud on pesal haudunud juba kaks nädalat. Kõigest nelja nädala möödudes peaks esimene kotkapoeg kooruma.

Nagu hommikuti tavaks võtab isaslind Kalju haudumise mõneks ajaks üle. Vanalindude rahulikku toimetamist on kena vaadata.

12. NÄDAL 21.3.2022.- 27.3.2022. Jõgeval ja selle ümbruses

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Lumetuisk laupäeva õhtul

Kõige suurem temperatuuri kõikumine esines esmaspäeval, kui maksimaalne õhutemperatuur tõusis 12,5 kraadini ja öösel langes minimaalne termomeetrinäit õhus -6,6 kraadini. Need mõlemad näidud kujunesid kogu nädala õhutemperatuuri äärmusnäitajateks. Esmaspäev oli ka nädala kõige päikesepaistelisem päev – päikesepaiste kestus 11,6  tundi.  

Järgneva nädala jooksul oli taevas pilvisem. Teisipäevast kuni laupäevani kõikusid maksimaalsed õhutemperatuurid 5…10 kraadi piires ja minimaalsed -6,1….0,2 kraadini. Pühapäevaks muutus ilm talviseks ja õhutemperatuur püsis ööpäevaringselt miinuspoolel, ööpäeva keskmine ‑2,5 °C.

Tänavu saavad kõige linnurikkama linna tiitlit kanda kaks linna

EOÜ annab teada

Foto Arne Ader

Suur-laukhaned rändel

Suur-laukhaned rändel ( www.loodusemees.ee )

Möödunud pühapäeval, 27. märtsil toimunud linnade linnuvaatluspäeva lõplikku kokkuvõtet tehes selgus, et tänavu saab kõige linnurikkama linna tiitlit lisaks Haapsalule kanda ka Tallinn.

Oma vaatlustulemused edastas 81 linnuvaatlejat ning kokku tehti vaatlusi 26 linnas, mis on kõigi aegade suurim osavõtvate linnade arv. Kõige rohkem linnuliike vaadeldi Haapsalus ja Tallinnas: mõlemas linnas registreeriti võrdselt 71 linnuliiki. Sisemaalinnadest sai pikima vaatlusnimekirja kokku taaskord Tartu, kus kohati 57 liiki. Vaatluspäeval märkasid osalejad Eesti linnades kokku 112 linnuliiki.

Osale loodusfestivali fotokonkursile „Metsik linn“

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed kutsuvad osalema

Möödunud aasta võidutöö „Kohanemine“ autor Märt Puust

Võidufoto autor Märt Puust meenutas möödunud aasta esimesel advendil kohtumist põdravasikaga ja ütles, et jäädvustas hetke nutitelefoniga: „Nägime teda juba kaugelt ja leppisime abikaasaga kokku, et tema jääb koeraga ja ma katsun lähemale pääseda. Vaikselt see õnnestuski ja ta ei kohkunud sugugi, vaid jätkas rohu nosimist ning aeg-ajalt vaatas ka minu poole ja püüdis lõhnasid. Lisaks piltidele sai ka paar videoklippi temast üles võetud. Vahendiks seekord nutitelefon Samsung S10 mini. Kahjuks oli see ka viimane kord, kui teda seal kohtasime. Loodame väga, et ta leidis endale mõne rahulikuma elupaiga“.

VIDEO: karujäljed Võtikveres VOL 2

Video salvestas ja kirjutas Ahto Täpsiwww.natourest.ee

 

Pruunkaru ehk karu        Ursus arctos

 

Mõned päevad hiljem sai liikuda samas piirkonnas. Karu oli vahepeal tegus: kõnnitud radu oli metsaalune tihedalt täis ehk kord oli kännu alt midagi kratsitud, loigul liugu lastud, siis hundinuia ja lepaoksa puretud. Pikemalt oli jahmerdatud tarnamättaga, sellel olid pealt ära näksitud nooremad võrsed ja alt peenemad juured.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.