oktoober 2022

Koolidele: aasta looma luulevõistlus kestab veel!

Avapilt
Sisu

Aasta loom pruunkaru ootab laste luuletusi veel 7. novembrini!

 

Eesti Loodusmuuseum, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee kutsuvad taas lapsi osalema aasta looma teemalisel luulevõistlusel, mille peategelaseks 2022. aastal karu. Parimaid kirjutajaid premeeritakse ekskursiooniga Elistvere loomaparki.



Selleks, et kõik noored luuletajad saaksid ennast väljendada oma emakeeles on sel aastal võistlusele oodatud ka ukraina- ning venekeelsed luuletused. Nende seast parimate tuvastamiseks on moodustatud omaette žürii koostöös Eesti Loodusmuuseumi, Ukraina Kultuurikeskuse ning Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse osakonnaga.

Võistlusel osalemiseks:
 kirjuta maksimaalselt 1000 tähemärgi pikkune teos,
 saada see märksõnaga „Luulevõistlus“ aadressile muuseum@loodusmuuseum.ee hiljemalt 7. novembriks
 Võitjad selguvad 11. novembriks ning nendega võetakse ühendust.

Kui leiad puudelt kopsusambliku oled sattunud vääriselupaika

Pildistas LK-team

Harilik kopsusamblik

 

Harilik kopsusamblik        Lobaria pulmonaria

 

Vanemates leht- ja segametsades harvemini puisniitudel, parkides ja kalmistul kasvab samblik kas vanadel haabadel või meie teistel laialehistel puudel. Harva kuusetüvedel ja kividel. Paljudes Euroopa riikides peetakse kopsusamblikku hävinud liigiks ja seoses kasvualade vähenemisega on meie metsades võetud harilik kopsusamblik looduskaitse alla.

DNA analüüs päästis hallivatimehe rängast süüdistustest

Sisu

Tekst: Laura Kiiroja
Foto Leedu hundist: Valdas Vasiliauskas

 

Leedut vapustas septembris koletu juhtum. Kupiškise rajoonis olevat toimunud taplus hundi ja inimese vahel, milles inimene pääses napilt eluga, pussitades hundi surnuks. Kogu meedia kihas verdtarretavatest pealkirjadest, kuidas Leedu hundid juba inimesi ründavad. Sõnumit jagasid oma portaalides ka Leedu jahimehed. 12. oktoobril avaldati aga looma laibalt võetud DNA analüüsi tulemused. Tegu oli koeraga, kelle DNAs polnud jälgegi hundiga ristumisest.

 

Linnuvaatleja määramisvõistluse 9. vooru küsimustele saab vastata kuu lõpuni

Linnuvaatleja määramisvõistlus

Foto Arne Ader

Harakas

Harakas ( www.loodusemees.ee )

Veebruaris alanud Linnuvaatleja määramisvõistluse üheksanda vooru küsimustele saab vastuseid saata kuni 31. oktoobri südaööni. Määramisvõistluse kuuenda hooaja üheksanda vooru küsimused leiab siit:
algajad: LINK
edasijõudnud: LINK

Linnuvaatleja kümnevoorulise linnumääramise võistluse info leiab määramisvõistluse lehelt: https://www.linnuvaatleja.ee/maaramisvoistlus-2022

Viimane palve RMK lahkuvale juhile

Eesti Metsa Abiks pöördumine, www.eestimetsaabiks.ee/

Foto Arne Ader

Tammekänd Puhtu metsas

Tammekänd Puhtu metsas ( www.loodusemees.ee )

Aigar Kallase juhtimise all on RMK maha raiunud vähemalt 5700 hektarit kaardistamata vääriselupaikasid ja teadmata arvul I ja II kategooria kaitsealuste liikide elupaikasid. Tõenäoliselt räägime kümnetest tuhandetest hektaritest loodusväärtustest läbi aastate, mis Aigar Kallase juhtimise läbi on aastasadadeks, kui mitte igaveseks, hävitatud. 

Kätte on jõudnud aeg, kus Aigar Kallase üle viieteistkümne aasta pikkune tööaeg on lõppemas, uus juht Mikk Marran võtab RMK juhtimise novembri alguses üle. 

Seoses sellega edastas EMA Aigar Kallasele kirja, kus palume, et RMK juht lõpetaks oma tööaja ühe heateoga ja peataks RMK poolse I ja II kategooria kaitsealuste liikide elupaikade maha raiumise.

Esitada oma foto, video või lühijutt aasta linnu võistlustele

EOÜ kutsub osalema

Veel paar päeva on aega esitada foto, video või lühijutt aasta linnu võistlustele

Eesti Ornitoloogiaühing tuletab meelde, et kuni 31. oktoobri keskööni saab käimasolevatele võistlustele esitada foto, video või lühijutu aasta linnust metskurvitsast.

Foto- ja videovõistlusele saab esitada foto või video metskurvitsast, tema tegevusjälgedest ja muust selle liigiga seonduvast. Oodatud on nii tänavu kui ka varem jäädvustatud materjal.

Peaaegu poolte maailma linnuliikide arvukus väheneb

BirdLife International

Kommentaar Kaarel Võhandu EOÜ juhataja

Rahvusvaheline organisatsioon BirdLife International avaldas septembri lõpus värske aruande maailma lindude olukorra kohta. Seis on murettekitav: peaaegu poolte linnuliikide arvukus väheneb ja üks kaheksast liigist on väljasuremisohus.

Aruande järgi on praegu 49% ehk 5412 linnuliigi arvukus languses, vaid kuuel protsendil ehk 659 liigil populatsioonid kasvavad. Ühte kaheksast liigist ehk kokku 1409 liiki ähvardab väljasuremine. Arvukuse vähenemine ei puuduta ainult haruldasi ja ohustatud liike, isegi tavaliste ja laialt levinud liikide populatsioonid kahanevad kiiresti.

Eesti Looduse fotovõistlusele jõuate veel oma töid saata

MTÜ Loodusajakiri kutsub osalema

Loomafotode kategooria peaauhinna pälvis 2021. aastal Aivo Oblikas

Ajakirja Eesti Loodus fotovõistlusele saate oma fotosid saata 31. oktoobri keskööni.

Eesti Looduse fotovõistlus toimub tänavu 23. korda olles üks Eesti suuremaid loodusfotode konkursse. Osaleda saab kuni 16-aastaste noorte ja täiskasvanute kategoorias.

Fotovõistluse tingimused leiab Loodusajakirja kodulehelt: LINK

Fotosid saab võistlusele esitada: https://fotovoistlus.horisont.ee/

Vaatame Eesti loodusrekordeid - CLXXII osa

Koostas Marek Vahula

Fotod Arne Ader

Hunt ja põdrad. Kloostri luht, Matsalu

Hunt ja põdrad. Kloostri luht, Matsalu ( www.loodusemees.ee )

Rekord nr. 498        Kellel on kõige rohkem peitenimesid

 

Hallhunt, hunt ehk susi       Canis lupus

 

Enim rahvapäraseid nimesid ehk peitenimesid meie loomade seas kannab rahvusloom hunt - 523 peitenime. Võib arvata, et tegu on maailmarekordiga sest mitte üheski teises keeles ei ole hundil nii palju peitenimesid.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.