Jaanuari teine nädal. Verepisarad lumel

Postitas Looduskalender - E, 21.01.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas, pildistas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Image
Veritsev kibuvits
Sisu

Veritsev kibuvits

Kas olete tähele pannud, et looduses on toimunud mingi oluline muutus?

Kohe, kui talve selgroog sai tõnisepäeval, 17. jaanuaril lõplikult murtud ja karu pesas teise külje keeras, hakkas õu helisema. Ei, mitte see Sulapoiste tilkuvate jääpurikate veeksülofon. Vaid linnud! Linnud teevad jälle häält! Kui veel nädal tagasi sumbus iga siuts ja kevadhüüatus paksu lumme, siis nüüd on linnusuud ärevust täis.

Ronga kronksumist on õhk täis. Enam ei ole see ärevushüüd inimese metsa ilmumise pärast, vaid kusagil taevavõlvil keerlev kaarnapaar. Öeldaksegi ju, et tariharjal toovad kaarnad pessa esimese palgi.

Maadligi saadab seda kaarnakronksu varblaste pidev sädistamine ja tihasesiuts. Millestki nad seal lobisevad. Küllap arutavad linnurahva kinnisvarauudiseid – kas kasemetsa korter või postkasti popsionn on veel saadaval?

Ma ei tea, mis asju ajavad mööda puutüve üles ja alla sehkendavad puukoristajad, aga nendegi kluttimises on juba kevadenoote.

Kõrgel puulatvades käib leevikeste kurb flöötimine, eks natuke kurb on ka põhjust olla.

Otsa on saanud maitsvad vahtraseemned, mis kõhu mõnusalt punni tegid, nüüd peab piirduma dieettoiduga – pungadega. Küllap on punasekõhulised punnpaabud varsti kõvemate külmakraadidega ka meie sirelipõõsaste otsas ja ehk ka toidumajades.

Veebikaamera pildi toidumajast napsas IceAge, LK foorumist
 

Veebikaamera pildi toidumajast napsas IceAge, LK foorumist

Ja siidisabaparv, mis Tartus on tühjaks teinud kõikvõimalikud marjapuud, pudistab kesklinnas veel viimaseid pooppuid.

Tänavune marjanappus panebki põõsaaluseid uurima ja ühel hommikul avastasin oma postkasti kõrvalt teeroosipõõsa alt tõelised verejäljed. Veripunased valge lume sees. Ja et tulijate ja minejate jälgi kusagil näha ei olnud ja verelaike oli kõikjal ümber kibuvitsapõõsa, siis sain aru, et kibuvitsapõõsas oli ülessulanud marjadest tilkunud rõõmupisaraid suure au pärast, et ta tänavuse aasta puuks valiti. Aasta puud valitakse ajakirja Eesti Loodus poolt aastast 1996 ja Eesti elurikkus on tegelikul ju isegi suur, et erinevaid puuliike on kõigisse kahekümnesse aastasse jätkunud. Ei tee paha nüüd ka põõsastega tuttavamaks saada.

Aga tuleb tunnistada, et eestlased on üks kummaline rahvas küll, et teatab keset talve oma rahvusloomale küttimislimiidi andmisest. Aga mitte ainult hunt ei trügi praegu lambalautade lähedale, vaid ka šaakalid on Pärnumaal lambad oma piiramisrõngasse võtnud.

Ja veel! Juba vanarahvas kirjeldas kuu- ja päikesevarjutuse aegset ärevust looduses, seepärast võite oma tänahommikuse väsimuse ajada kella 7 ajal toimunud täieliku kuuvarjutuse kaela. Ning mõelda rõõmuga, et järgmine täielik kuuvarjutus toimub meil alles 2025ndal aastal.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.