VIDEO: saage tuttavaks - tumehunt!

Postitas Aasta Loom - P, 02.06.2024 - 15.24
Sisu


 

Tumehunt, keda siin videoski näete, on kõige ohustatum hundiliik. Kui 2021. aasta sügisel teile tumehundist rääkisime, elas looduses teadaolevalt vaid 8 isendit. Nüüd on põhjust veidi rõõmustada, sest aastataguse seisu kohaselt (2023 juuni) elas looduses juba 35 tumehunti! Loodetavasti on neil ka tänavu juurdekasvu.

Tekst: Laura Kiiroja
Video: Ranger Finn
https://www.facebook.com/reel/1608511829936192/

 

Tumehunt (Canis rufus ehk Red wolf) on üks kolmest olemasolevast hundiliigist hallhundi (Canis lupus ehk Gray wolf) ja mägikoera (Canis simensis ehk Ethiopian wolf) kõrval. (Polaarhunt ja mehhiko hunt ei ole eraldiseisvad hundiliigid - nende puhul on tegu hallhundi alamliikidega.)

 

Tumehunt elab USA kaguosas, vaid 0.3% suurusel alal oma kunagisest levilast. Tegu on kasvult hallhundi ja koioti vahepealse koerlasega, kes on tuntud punaka varjundiga kasuka poolest. Inimesepoolse üleküttimise ja elupaikade hävimise tulemusena oli tumehunt tegelikult 1980. aastaks loodusest täielikult väljasurnud. Tumehunti esineb praegu ainult tänu loomaaedade aretusprogrammile, kus - üle kivide ja kändude - on juba aastakümneid tumehundi populatsiooni taastada proovitud. Lisaks 35 looduses elavale tumehundile elab täna USAs tehistingimustes veel ligi 270 isendit.

 

Antud tumehundi perekond elab Põhja-Carolinas asuvas Elu- ja Teadusmuuseumis (Museum of Life and Science). Videol on näha hundiema nimega Oak ja hundipapat nimega Adeyha koos oma viie väikese tuterdisega.

 

Kui kutsikad looduses hakkavad rohkem aega urust väljas veetma ja emapiimast võõranduma, viibivad ka hundiemad rohkem aega toiduotsingutel, et oma mühinal kasvavate järglaste aina suuremat hundiisu täita. Nii on hundipapadel lapsekasvatuses suurem roll, sest poolseeditud toitu serveerivad põnnidele mõlemad vanemad ning - nagu videos näha - on ka tagumike puhastamine ja väljaheidete koristamine jagatud kohustus. Kusjuures taguotste stimuleerimine on väga oluline mitte ainult hügieeni, vaid ka kutsikate tervise poolest, sest see soodustab soolestiku tööd!

 

Hundid hoiavad ka oma pesapaiga ja uru puhtana. Puhas ja võimalikult lõhnatu kodu on oluline nii parasiitide ohjamiseks, kui selleks, et teisi suurkiskjaid mitte ligi meelitada.

 

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.