Videod: hundielus toimub

Postitas Looduskalender - E, 06.02.2017 - 19.19
Autorid

Videod Marko Kübarsepp ja Ahto Täpsi

 

Videoklipis näeme huntide territooriumi märgistamast. Dominantsed hundid ehk siis karja juhtloomad kasutavad uriinimärgistele lisaks tihtipeale ka maapinna kraapimist. Nii on märgistuskoht visuaalselt silmatorkavam ning kannab eneses lisaks ka varvaste lõhnanäärmetest eralduvale odöörile erinevat teavet. Videoklipis maapinda kraapiva isendi puhul on tegemist dominantse emasloomaga. Lisaks huntidele on konkreetse kuusepuu juurde oma" märgi maha" jätnud nii metsnugis, kährik, rebane kui ka ilves. Viimane eelistab "tagasihoidlikule" kuusepuule pigem murdunud haavaroigast

Sisu

 

Hunt ehk susi       Canis lupus

 

Tänavune talv on siiani olnud pea kõikjal lumetu, aga nüüdseks võib kohati „jäljeraamatut“ päris hästi lugeda ega musta maaga poleks hakanudki meie kiskjate tähtsündmusi kirjeldama.

Alates jaanuari teisest poolest valmistuvad meie metsikud koerlased – nii rebased, kui hundid  ning kaslastest ilvesed tasapisi iga-aastaseks sündmuseks, mida inimkeeli „pulmadeks“ kutsutakse.

Sorusabad näiteks liiguvad sel ajal tunduvalt enam, kui muidu. Isegi kehakinnitamise peale mõeldakse nüüd vähem, kui tavaliselt. Möödunud aastatel sündinud noorloomad lahkuvad tihtipeale just nüüd vanemate territooriumilt sooviga leida enesele kaaslane, et teostada mõte „päris oma karjast“ - nõnda on toimitud aastatuhandeid.

Mitu emashunti võib meil tänavu talvel innelda? Number pole sugugi suur – paarkümmend või  mõni rohkem. Talvisel ajal liikus hundikarjas 5 ... 8 looma.: alfapaaril on pulmad, aga möödunud aasta kutsikad ning mõned noored hundid tegutsevad omaette.

Noore zoosemiootiku ja maailma tipp-hundispetsialistide juhendamisel õppinud hundiuurija Laura Kiiroja intervjuu ajalehes „Valgamaalane“: LINK

 

Talvel lumega võsavillemite jälgi mööda kõndides ongi ainus võimalus, saada aimu nende tegemistest. Hundikarja jälgi leida pole lihtne, sest talvel liigutakse palju. Astutakse üksteise jälgedesse , seega tuleb nuputada ning uurida, palju ikkagi loomi liikumas oli. Päevadeks jäädakse pidama, kui on murtud mõni suurem saakloom. 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.