VIDEO: oluline on pesa puhtus...

Postitas Looduskalender - P, 13.03.2016 - 23.11
Autorid

Video salvestas Lusy, LK foorumist

Pildi napsas IceAge, LK foorumist

 

Sisu

Mäger        Meles meles

 

Vähemasti üle päeva näeme, kuidas meie vanaloomad toovad juurde kevade poolt kuivatatud pesamaterjali.

Lugu on selline, et mägrad peavad pesas arvestatavat puhtust ja ega inimene erilist „lõhna“ pesaava nuusutamisel tunne. Kui linnaku suudme läheduses paiknevad käimlad (need on sellised väikesed kaevatud augud) saavad täis kaetakse nimetatud pinnasega ning kaevatakse uus. Linnaku seesmist kempsu kasutatakse talvisel ajal mõnes umbkäigus ning seegi „müüritakse“ hoolikalt pärast täitumist kinni. Kui tõepoolest on mägrapojad linnakus sündinud, siis muidugi vajatakse uut allapanu.

Taliuinaku ajaga on mägrad kaotanud oma sügisesest kehakaalust umbes poole, kaaludes varakevadel ümmarguselt kaheksa kilo. Veidi suuremad isasloomad rohkem ja kehapikkuselt alla kaheksakümne sentimeetri pikkused emasloomad (nemad nimetatud mõõdust pikemaks ei kasvagi) veidi vähem.

Oma kodupiirkonda tähistavad mägrad nagu teisedki metsaelanikud lõhnamärkidega.

Lähiajal tutvustame aasta looma mõne teise tahu pealt ja Tiit Hunt paneb kirja loo mäkrade häälitsustest. Hetkel on meil „kamba peale“ rajakaameratega varustatud kolm mägralinnakut ning huvitavat, kuid vahel ka vastuolulist teavet koguneb nädalaga juba päris hulga.

Mäger

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.