Rasvatihase pojad on kimpus pesaparasiitidega

Postitas Looduskalender - T, 11.07.2017 - 12.12
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Sisu

Rasvatihase kaameraga pesas on pojad parasiitidega hädas. On näha, et tihasepojad saputavad ennast pidevalt ning aeg-ajalt ronivad parasiidid (näiteks raudkärblased) üle nende selgade. Siiski ei ole selles midagi erakordset – õõnelindude pesadest leiabki mitmeid erinevaid parasiite nagu kirpe, väive, kärblasi ja lestalisi (näiteks puuke).

Pesaparasiidid, kelle tegevust õõnsuse temperatuur ja õhuniiskus soodustab, võivad lindude verd imedes või sulgi süües oluliselt mõjutada nii vanalindude kui ka sirguvate poegade elukäiku (Alt & Mägi 2016: Ektoparasiidid ja nende mõju suluspesitsejatele lindudele), mis tähendab, et reeglina kannatavad nii vanalinnu kui ka poegade konditsioon ja ellujäämus. Intensiivse nakkuse korral võivad pojad ka hukkuda (Lodjak & Mägi 2015: Parasiidi Protocalliphora sp. mõju must-kärbsenäpi (Ficedula hypoleuca) pesapoegade kasvule).

Rasvatihaste pesades on kõige sagedasemaks parasiidiks kanakirp (Ceratophyllus gallinae), keda ühes pesas võib olla mitusada, kuid sageli ka rohkem. Kanakirbud on generalistid, keda on leitud parasiteerimas vähemalt 72-l linnuliigil ning kõige sagedamini tihastel. Kirpude vastsed toituvad õõnsuses olevast orgaanikast, valmikud imevad lindude verd. Kanakirpude kohta loe ka teadusuudist Laia levikuga pesaparasiidid võivad spetsialiseeruda.

Kanakirp

Kanakirp (Ceratophyllus gallinae) / foto: Katja ZSM (Wikimedia Commons)

Sageli leidub lindudel ka väive, kes toituvad peamiselt udusulgedest, karvadest ja surnud naharakkudest, aga ka haavast immitsevast verest, põhjustades sellega lindudel sulgede väljalangemist ja haigusi.

Rasvatihase pesakaamera

Rasvatihase pesakaamera otsepilti edastab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Looduskalendriga, ülekannet võimaldavad EENet ja Tele2, foorumit peab Looduskalender. Pesapakus oleva pesa uudiseid kajastab Linnuvaatleja.

 

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.