VIDEO: Aasta looma aastaring

Postitas Looduskalender - K, 13.01.2016 - 14.51
Autorid
Kirjutas ja video pani kokku Tiit Hunt, www.rmk.ee
Pildistas Jüri Pere
Sisu
Mäger Saaremaal.
 
Mäger       Meles meles
 
Aasta looma valimise traditsioon ei ole olnud pikk. Esimene katse valida aasta loom ulatub üheksa aasta taha, kui 2007. aastal pidi just mägrast saama selle tiitli kandja. Väärt mõte jäi toona soiku ning lootus mägra elust-olust põhjalikumat kajastust saada päädis vaid võimalusega osta poest õlut nimega „Mäger“.
 
Esimeseks “pääsukeseks” 2013. aasta looma reas sai hall hunt, 2014. aastal viiger ning läinud aastal metssiga. Hea koostöö tulemusena lõunanaabritega valiti möödunud aastal ka Lätis aasta loomaks metssiga ning tänavu mäger. Ehk kujunebki sellest palju aastaid kestev rahvusvaheline traditsioon. Mägra-aastal on ka fotovõistluse “Vereta jaht” vapiloomaks mäger.
 
Mägra aastaring algab taliuinakuga urus paiknevas pesas, mis on vooderdatud sambla, lehtede ja rohuga. Talve jooksul käib loom mõned korrad uru ees värsket õhku hingamas, kuid ärkamine ja pikemad jalutuskäigud urust eemale võetakse korraliku talve puhul ette alles märtsis. Möödunud aasta soe talv tõi üllatuseks mägra urust poole kilomeetri kaugusel oleva hirvekaamera ette juba jaanuari viimasel päeval. Kevadeks on loom kulutanud kogu talvise rasvavaru ja kaotanud mitmed kilogrammid kehakaalust. 
 
Märtsis-aprilli algul sünnib mägral keskmiselt kolm pimedat poega, kes saavad nägijaks kuu möödudes. Aega kulub veel kuni kuu, mil titekarvas pojad end uru ees näitavad.
 
Aprillis võtavad mägrad ette suurpuhastuse – vana pesamaterjal veeretatakse selg ees pesast välja ja samal moel tuuakse sisse uus parasiitidest puhas pesavooder. Urusüsteemi laiendamiseks kaevatakse välja pinnast. Pesamaterjali vahetab usin loom suve jooksul mitmeid kordi.
 
Paaritumine algab juunis ja võib leida aset veel ka septembris. Loote arengus on seisakuaeg ehk latentsusperiood, mis võimaldab poegadel sündida õigel ajal – kevadel.
 
Sügis on mäkradele nuumamise aeg, et saaks naha alla piisava rasvavaru kevadeni toimetulekuks. Siis võib mäkru näha ka kaerapõllus vilja lätsutamas. Vihmaussid, putukad, konnad, roomajad, seened, marjad, juurikad jt toiduobjektid, kes kiiresti eest ära ei jookse, aitavad mägral kasvatada talveks paksu rasvakihti.
Sügisel on kutsikad võimelised iseseisvalt elama, kuid jäävad siiski sünniurgu ema juurde ka talveks.
Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.