Haversi kahlajatest

Postitas Looduskalender - N, 10.08.2017 - 10.10
Autorid

Video, kaamerapildid ja tekst Tiit Hunt, www.rmk.ee

Sisu

Möödunud nädalavahetuse tugevad läänekaaretuuled põhjustasid mereveetaseme kiire tõusu ja laupäeva hommikuks loksuski meri kaamerast juba loetud sentimeetrite kaugusel, pühapäevaks oli seal juba parajalt sügav karvane meri.

Enne kaamera teisaldamist võis kurvitsaliste tegemisi jälgida otse objektiivi all ja oli hea võimalus linnuliike ka määrata. Kahlajaliikide määramine nende sarnasuse tõttu on muidugi keerukas ettevõtmine isegi kogenud linnuhuvilisele.

Vahetult enne kaamera evakueerimist tõusva mere eest jõudsin veel tormiseks kiskuva tuulega kahlajatest jupikese videot ”vändata”.

Vahetult enne kaamera evakueerimist tõusva mere eest jõudsin veel tormiseks kiskuva tuulega kahlajatest jupikese videot ”vändata”.

Video alguses suuremad kahlajad roostepruuni kaela ja kõhualusega on vöötsaba-vigled, toonilt sarnased kuid veidi väiksemad on suurrüdid. Neid kahte liiki ongi väga kerge segi ajada, kui nad just kõrvuti ei ole, nagu videost paistab. Nii on võimalik ka hõlpsasti liivatülli segi ajada väiketülliga ja püüd rüüdiga jne.

 Soorüdid

Klipi esimese 50 sekundi jooksul näeb veel liivatülle ja hetkeks ühte plüüd. Soorüdid on kaadris pidevalt.

soorüdi

Kõige arvukam läbirändaja kahlajate seas ongi ainsana ka meil pesitsev rüdiliik soorüdi (Calidris alpine). Eestis kohtab soorüdi kahte alamliiki – niidurüdi (Calidris alpina schinzii) ja tundrarüdi (Calidris alpina alpina) ning suurem osa rändesalkadest koosnevad tundrarüdidest.

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.