Pärispea jalgsimatk - nii põhja, kui saab

Postitas Looduskalender - P, 13.08.2017 - 14.24
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Purekkari neem, Pärispea.
Sisu

Pärispea on üks kõige põhjapoolseimaid mandrikülasid Eestis. Poolsaare tipus võib matkata näiteks suvise pööripäeva paiku, kuna seal on kõige lühemad ööd mandril. Seda muidugi teoorias, sest ega silmaga ju vahet ei tee, kas öö saabub mõned minutid hiljem kui lõuna pool Eestis.

Nii sattusime meiegi Purekkari tippu mõned aastad tagasi ühele ajaloolis-öisele matkale, mis oli planeeritud päikeseloojangul algama ja päikesetõusul lõppema. Muidugi saab seda teekonda läbida ka igal muul ajal. Vaid Purekkari tippu ei pruugi iga kord kuiva jalaga pääseda, sest kõrgema veeseisu tõttu võib vahest poolsaar olla saarteks tükeldatud.

Purekkari neeme rahvamatk.

Alusta kaardil oleva suure parkla juurest. Tee sinna on kruusane ja paaris kohas ka natuke porine, kuid üldiselt läbitav igasuguse sõiduautoga. Liigu jalgsi parklast edasi poolsaare peenikesse tippu - Purekkari neemele, kui tahad kõige põhjapoolsema maatüki mandrist oma silmaga ja jalaga üle kaeda. Tipu lähedal on kivikülv ja mõni suurem rändrahn.

Purekkari, surnud hüljes.

Edasi järgneb maastiku mõttes raskeim osa - merekallas Purekkarist kalatehaseni. Läbipääs käib mööda randa merepiirilt, kohati tuleb kahlata lausa kõrkjates, kohati jalutada kenal rannaliival ja kividel. 

Jätka sisemaist külateed asfalti pidi, kuni näitab tuttav viit Purekkari neeme poole tagasi. Kruusatee viib alguse parklani ja siis on läbitud tubli 9 kilomeetrit.

Purekkari.

Vaata videot sellest matkast:

Street View raja algusest:

Street View  parklast Purekkari neemele:

Vaata kaarti Google Mapsis:

Eesti Vabariik 100 puhul kaardistab Reisijutud.com sada matkarada kaunitel Eesti maastikel. Iga rada saab kaardistatud GPS-träkiga ning salvestatud 360 kraadi fotode, tavaliste fotode, Google Street View vaadete ja kirjeldusega. Looduskalender avaldab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks uute matkaradade kirjeldused.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.