VIDEOD: tähtis aeg hakkab lõppema, mis edasi?

Postitas Looduskalender - P, 03.04.2016 - 16.16
Autorid

Video salvestas Fleur, LK foorumist

 

Sisu

 

Hallhüljes       Halichoerus grypus

 

Hallhüljeste elu „tähtsaim aeg“ hakkab tasapisi ümber saama. Veebruarkuus nägijatena ilmavalgust näinud kümne kuni kaheteist kilosed hülgepojad teevad juba meres oma esimesi avastamisi, seda täiesti iseseisvalt, ilma emaslooma abita. Hülgemammad toitsid oma poegi alla paarikümne päeva, laktatsiooniperioodi kestel arenes välja ka noorte hüljeste immuunsüsteem ning nende kehakaal imetamise lõpul oli üle neljakümne kilo.

Te olete kaamerapildis märganud juba tumedama karvaga vanemaid hülgepoegi – emapiimast võõrutusperioodi järel vahetavad pojad heleda „titekarva“ lanungo, päriskarva vastu. Iseseisvalt hakatakse meres toituma kuu kuni paari kuu vanuselt sest emapiimaga on kogunenud organismi piisav hulk varuaineid, et iseseisvalt hakkama saada.

Oleme näinud kaamera vahendusel hallhüljeste paaritumist, mis toimub peale imetamise lõppu ehk kuni kuu aega peale poegimist. Niisiis kestab tiinus hallhüljestel üksteist kuud, aga viis esimest kuud kestab emasloomadel embrüoloogiline diapaus. Emasloomad saavad suguküpseks nelja … viie aasta vanuselt.

Aprillikuu keskpaiku algab kevadräime kude, mis toimub rannavetest eemal ning nimetatu on oluline toitumisaeg peale pulmadeaegset „paastu“.

Mõned nädalad intensiivse toitumise järel algab hallhüljestel kevadise karvavahetuse periood, siis on neid jälle massiliselt lesilates märgata.

 

Video salvestas Aita, LK foorumist

Veel mitte täiskasvanud merikotka ( vaata ainult osa sabasulgedest on muutunud valgeks ja sulestiku üldmulje on „tume“) maanduminehülgepoja kõrval, teeb veel imetava hülgemamma rahutuks. Tegelikult saab juba nädalane hülgevõsu enda kaitsmise edukalt hakkama, aga ema süda tahab „pigem karta, kui kahetseda“. Huvitav videolõik, kusjuures hülgepoeg näitab kotkale oma teravaid hambaid ning nendest on omakorda kotkal parem hoiduda.

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.