VIDEO: küünlapäeva ronkadest

Postitas Looduskalender - R, 02.02.2018 - 15.15
Autorid

Video salvestas Ame; LK foorumist

Foto Arne Ader

 

Teadlased on uurimistöödes tõdenud: sarnaselt inimeste ning teiste hominiidide suhtluses kasutatakse tähendusega toiminguid - linnuriigis toimivad nõnda ka paarisuhtes rongad

Sisu

 

Ronk ehk kaaren     Corvus corax

 

Vanarahvas teadis, et tänasel küünlapäeval (2. veebruaril) panevad kaarnad oma uue pesa ehitusse esimese palgi või vaatavad küünlakuul üle oma möödunud aastase pesa - kas ja kui palju see kohendamist vajab.

Rongapaari suhe on monogaamne, kui saatus teisiti asju ei korralda. Sellised iga aastased hilistalvised kurameerimised tugevdavad kaarnate paarisuhet. Möödunud aasta noorlinnud alustavad paarilise otsimise ja pereeluga juba tänavu. 

Paljude rahvaste müütides kirjeldatud, intelligentseid ning taibukaid linde võrreldakse mõtlemisvõimelt koguni shimpansitega. Väga mitmetahulise intelligentsuse hindamise skaalal peetakse päris oluliseks kohanemisvõimet erinevates olukordades. Intelligentsuse juures ei arvestata pelgalt teadmisi, vaid oluliseks peetakse teadmiste rakendamise oskust ja võimeid. Õppimise võimekus peegeldab taibukust ning seegi on isendite puhul muidugi erinev. Ja tõepoolest, õpetatud rongad suudavad matkida ning tõlgendadagi inimkõnet paremini, kui kirjanduse järgi andekateks peetud papakoid.

Vanarahvas teadis, et paastumaarjapäeval, mis on alles 25. märtsil ristis kaarnapaar pesas oma lapsi - aga sinnani on veel aega.

Rongad kurameerivad

Rongad kurameerivad

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.