Läti lambakasvatajad tulevad Eestisse õppima

Postitas Aasta Loom - L, 06.10.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Karjavalvekoer Lembo Karula rahvuspargis tööl.
Foto: Mats Meriste

 

Täna ja homme külastavad Läti lambakasvatajad mitmeid Lõuna-Eesti lambakasvatustalusid. "Lätlased tulevad Eestisse õppima, kuidas karjavalvekoerad töötavad ja kuidas nad loomade valvamisel on abiks," kommenteerib Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu juhatuse liikme Ell Sellis.

"Eesti karjakaitsmise kultuur on vahepeal jõudsalt arenenud. Kultuur oli olemas vanastigi, aga vahepeal nõukogude ajal see katkes, kui polnud enam talukarju, mida omad koerad võiksid valvata. Olid ju ajad, kus igal karjapoisil oli krants kaasas, kellega koos loomi valvata. Need ajad katkesid. Seda silmas pidades on Eesti lambakasvatajad väga tublid olnud ja traditsioone taastanud - meil on, mida külalistele näidata!"
Lätlased tulevad lisaks karjakoerte rakendusele õppima, kuidas toimib Eesti kiskjakahjude ennetamise ja hüvitamise süsteem. „Lätis selline riiklik süsteem puudub. Eestis on ligi kümme aastat toiminud  riiklikult korraldatud kiskjakahjude hüvitamine ja kahjude ennetamine. Oleme omandanud selle aja jooksul palju hinnalisi teadmisi. Seetõttu ongi väga oluline meie lähinaabritega suhelda ja nendega oma kogemusi vahetada,“ ütleb Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.  
Tuleb ka silmas pidada, et Eesti ja Läti hundipopulatsioon on tegelikult üks ja sama: „Eestil ja Lätil on ühised kiskjaasurkonnad ja kiskjate käitumine on sarnane. Mitme hundikarja territoorium hõlmab üheaegselt nii Eestit kui ka Lätit. Ka lambakasvatuspraktikad ning probleemid on meil lähedased. Seetõttu tuleb vastastikune teadmiste ja kogemuste jagamine mõlemale osapoolele vaid kasuks,“ lisab Talvi.
Lätlased külastavad Hallimäe talu Karula rahvuspargis, Muru villavabrikut Rõngu lähistel, Otimäe talu Pilkuse külas ja Tsura talu Lutike külas. Kahepäevase retke jooksul soovitakse selgust saada, millised näevad välja kiskjakindlad lambaaiad praktikas ja kuidas kasvatada karjavalvekoeri. Samuti tutvutakse Eesti kiskjakahjude ja kahjude ennetuskulude hüvitamise korraldusega.

Helen Arusoo, Sille Ader
 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.