VIDEO: tundub, et jooksuaeg on algamas

Postitas Looduskalender - N, 03.01.2019 - 12.12
Autorid

Video salvestas Fleur, LK foorumist

 

Sisu

 

Rebane ehk punarebane       Vulpes vulpes

 

Viimasel aasta kolmandikul, pärast eelmise aasta pesakonna iseseisvumist elasid rebased üksikeluviisiliselt. Aga nagu videost näha hakatakse pisitasa paarilist otsima, kuigi uudishimutsejad ei pruugi sugugi kokku jääda. Video alguses näeme, et esimesena kaadrisse jäänud emasloom sallib juba võimaliku partneri kohalolekut (nende omavahelist käitumist on videos päris huvitav jälgida).

Kuni kevadise pesitsemiseni märtsis, aprillis kasutavad rebased oma territooriumi pesakoobast harva: kas halva ilma korral näiteks äsja möödunud jaanuaritormi ajaks või ohu puhul, kui peab pesakoopa läheduses vaenlas(t)e eest varjuma…

Jooksuaeg jääbki jaanuari- veebruarikuusse. Emaslooma tiinus kestab umbes kaks kuud, aga järgnevatest sündmustes juba siis, kui aeg niikaugel.

Jooksuaeg muudab rebased tüki maad liikuvamaks ja ettevaatlikuski väheneb. Tavapäraselt rohkem „hämaraloomad“, aga jooksuaja edenedes võime loomi kohata suisa südapäeval.

Rebasepaari tegutsemissala ongi jooksuajal üpris suur ja seda märgistatakse tavapärasest sagedamini nii uriini, kui väljaheidetega. Isegi inimese ninale on „rebaselõhna“ täiesti tuntav - selle jätab uriin koos spetsiifilise anaalnäärme eritisega.

Jooksuajal võime looduses liikudes sattuda kuulma, kas kiledat, katkendlikku klähvimist, aga vahel suisa läbilõikavat kiljumist…

Rebane

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.