Norra hundid löögi all

Postitas Aasta Loom - P, 06.01.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

Norras nagu Eestiski käib praegu hundijaht, ainult selle vahega, et Norras toimub jaht ka hundikaitsealadel, kus elab kolm hundikarja. Milles nende kaitse seisneb?*
Foto: Valeri Štšerbatõh

 

Norra võib küll olla paljudes aspektides meile eeskujuks, kuid looduskaitse valdkond nende hulka ei kuulu. Norra ei astu ühtegi tõhusat sammu niigi nigelas seisus oleva Skandinaavia hundipopulatsiooni liigikaitseks.

Hundid elavad vaid 5% Norra territooriumist – Rootsi külje all nn hunditsoonis, kust väljapoole võsavillemitel tulla ei lubata. Nüüd aga andis valitsus loa jahtida hunte ka selles niigi kitsukeses piirkonnas. Alates 1. jaanuarist on luba küttida üks kolmest Norras elavast hundiperekonnast. Seda, et keegi täpselt ei tea, kui palju ja millised indiviidid kõnealusesse karja kuuluvad, oluliseks takistuseks ei peeta.

Tegu on esimese korraga, mil hundikaitsetsoonis tapetakse terve hundikari. Valitsuse argumentideks on jahimeeste ja maaomanike majanduslikud erahuvid. Looduskaitsjad ja bioloogid aga tunnistavad, et niisugune poliitika pole õigustatud ei teaduslikult ega sotsiaalmajanduslikult. Veelgi enam, uuringute kohaselt tahab enamik norralasi hunte oma riigi metsadesse elama ning soovib, et valitsus võtaks looduskaitset tõsiselt.

Möödunud aasta jaanuaris toimunud ülemaailmsed protestiaktsioonid, sh Eestis, Norra huntide toetuseks ja Norra valitsuse hundivaenuliku poliitika hukkamõistmiseks ilmselgelt suurt vilja ei kandnud, sest ülekohus hundile kui Norras kriitiliselt ohustatud ja rangelt kaitsealusele liigile jätkub ka tänavu.
Vaata originaaluudist ka siit

Laura Kiiroja

* Parandus: peale loo ilmumist selgus, et European Wilderness Society`i kodulehel olev artikkel sisaldab paari viga, millele juhtis tähelepanu  Norra loomakaitseorganisatsioonis NOAH juristina töötav Katrin Vels. Nimelt Norras leidub sellel aastal Norra-Rootsi piiril viis hundiperekonda, millest üks lubati ministeeriumi otsusega maha lasta. See hundiperekond Slettas on 2010. aastast teada ja 1. jaanuaril tapeti juba juhtpaar. Nende ainsat kutsikat pole suudetud leida.

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.