Talilinnukaamera - koduvarblane

Postitas Looduskalender - E, 18.02.2019 - 09.09
Autorid

Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Sisu

Asulates asuvatel linnutoidumajadel on sagedaseks külaliseks ka üks maailma levinumaid linnuliike – koduvarblane; loodusmaastikus kohtab koduvarblast harva. Kui põldvarblase isas- ja emaslind on sarnase sulestikuga, siis koduvarblasel on sugupooltel lihtne vahet teha – kui koduvarblase emaslind on üleni hallikaspruun, siis isaslinnul on must manisk, hall pealagi ning silma taga lai kastanpruun vööt.

Koduvarblane, isaslind

Koduvarblane, isaslind / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Koduvarblane, emaslind

Koduvarblane, emaslind / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Koduvarblane arvatakse olevat pärit Lähis-Idast, kust ta koos teraviljakasvatuse levimisega jõudis suuremasse osasse Euroopasse, Aasiasse ning ka Põhja-Aafrikasse. 19. sajandiks jõudis koduvarblane inimese kaasabil ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse, Lõuna-Aafrikasse ning Austraaliasse. Koduvarblase levikukaarti vaata linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehelt.

Eestis on koduvarblane asulates üldlevinud ja tavaline haudelind, kuid tema arvukus on viimastel kümnenditel siiski langenud. Koduvarblasi pesitseb Eestis 70 000–100 000 paari, talviseks arvukuseks hinnatakse meil 200 000–300 000 isendit. Sotsiaalsete lindudena tegutsevad koduvarblased enamasti salkadena ning ka nende pesad paiknevad sageli kolooniatena.

Koduvarblane pesitseb õõnsustes, enamasti hoonete katuseräästa vahel või õhutusavades, kuid ta võib kõrtest, sulgedest ja muust materjalist ka põõsasse või puu otsa pesa ehitada. Koduvarblane võib pesa teha ka näiteks valge-toonekure pesa okste vahele.

Koduvarblase peamiseks toiduks on seemned, pungad ja marjad, kuid pesitsusajal söövad nad olulisel määral ka putukaid; ära ei põlga nad ka inimestest ülejäävat toitu.

Koduvarblase kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus
Koduvarblase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Koduvarblase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

 

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.