Kuldnoka lasteaed

Postitas Looduskalender - L, 20.07.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sisu

Igal hommikul, kui töölaua taha istun, näen aknast, kuidas korraga lööb mu muru kihama pisikestest mustadest kanadest.

Ilmselt on nemadki oma sügava ööune maganud mu aiaserva alõtšahekis ja siis tuleb kogu see rõõmus ja kärav seltskond hommikueinet võtma esimest muruniiduringi tegeva mururoboti kannule.

 

Kuldnokad

Kuldnokad ( www.loodusemees.ee )

Kuldnokad. Muidugi kuldnokad on see kärav seltskond. Ilmselt kuus pruunimat linnukest on mu enda majaseina pesakastis sel aastal sündinud, ülejäänud naabermajade õuede kanakesed. Aga suve jooksul kasvab parv aina suuremaks ja kärarikkamaks.

Juba vanarahvas ütles, et kevadel ilusasti vilistavast kuldnokast saab suve jooksul rästas. Ja mitte ainult kisa pärast, mida nad teevad, vaid ka marjanäppamise pärast. Ei suuda ju üksikud hallrästad meie marjapõõsast tühjaks teha, aga kuldnokaparv sööb sõstarpõõsa tühjaks mõne hetkega.

Küllap omal ajal oli kahju suur ja mahlamarjade ära söömine vihastas vanarahva eriliselt välja ja lahkema näoga vaadati neid alles sügisel, kui nad hiigelsuurtesse parvedesse kogunesid ja suure mesilassülemina ringi lendasid.

Aga tänapäeval, kui hoolimata marjakasvatusest ikka mahlad poest ostetakse, võiks lindudele seda lõbu lubada. Minul nendega erilist tüli pole, sest vaarikaid, mida mina armastan, kuldnokad ei armasta. Võrgud on mul punasesõstra põõsastel latvades, sealt söön ise. Altpoolt söövad kuldnokad ja mururobot.

Nii et tuleb selle käratseva kambaga mõnus kooseksisteerimise viis leida. Sest laul on neil tegelikult ka praegu ilus ja meenutab sügise poole tõesti papagoisalu, veidi troopiline on see heli.

Aga lisaks rästa nimetusele on kuldnokad sügiseti vanarahvalt saanud ka nime – ‘rootsi varblane’, just nende suurte ühiste parvede järgi, sest rannarahvas armastas öelda, et nad käivad suurtes seltsides üheskoos nii nagu Rootsi mehed. Ehk oleks eestlastel siit midagi õppida, üheskoos oleksimegi vägevamad – nii marjapõõsaid rüüstades kui ka millegi olulise ärategemisel.

Kuldnokad

Kuldnokad ( www.loodusemees.ee )

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.