VIDEO: kuus hundipõnni mängivad

Postitas Aasta Loom - P, 26.09.2021 - 16.38
Sisu

2020. aasta augustis salvestatud videos on rajakaamerasse jäänud kuue hundikutsika müramine.
Video: Marko Kübarsepp

 

Tundub, et lastel on kõhud täis ja tuju hea. Kutsikate puhul on tavaline, et kohe pärast söömaaega tuleb peale kange energiapahvakas, mis mängutuhinas välja elatakse. Peale mängu on aga kombeks leiba luusse lasta.

 

Metsakutsude lustimine annab mõista, miks mäng on kiskja arenguks niivõrd oluline - mäng tugevdab karjaliikmete vahelisi suhteid ning pakub võimaluse harjutada nii jahipidamist kui ohu eest põgenemist. Kuna hundikutsikate seas puudub kindel sotsiaalne hierarhia, siis saavad kõik tegelased igat rolli katsetada. Kord on üks “jänes” ja teine “kuri hunt” ning siis jälle vastupidi. Tagaajaja roll arendab tulevaste metsasanitaride keerulisi jahioskusi. Põgeneja roll valmistab aga kriimsilmi ette nii ohtlike saakloomade (nt enesekaitseks ründavate põtrade) kui ka võõraste huntide eest pagemiseks - ikka oskuslikult puude vahelt põigeldes ja välkkiirelt suunda muutes.

Nagu juuresolevalt pildilt näha, ei ole ka mänguasjadest metsas puudust - näiteks siin on üks kutsikas puujuurikaga ametis. Üldiselt on hundivanemad oma põnnidele lelude toomises kaunis leidlikud: põdrasarved, saaklooma kasukad, karukoljud, metsa alla jäetud õllepurgid ja plastikpudelid, mõni iidamast-aadamast hüljatud saabas... Nagu me aprillis jagatud Yellowstone’i huntide videost nägime, passivad isegi oranžid liikluskoonused neile kenasti mänguasjaks. Sellega ei soovi me nüüd küll kedagi prügi metsa alla jätma innustada. Looduslikud mänguasjad on hundikutsikatele kindlasti mitmel põhjusel etemad. Aga eks võsavillemid on teadatuntud oportunistid ning kasutavad kõike, mida annab kasutada.

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.