Linnupojad sirguvad

Postitas Looduskalender - T, 14.06.2022 - 12.12
Autorid

EOÜ – Suvine aialinnupäevik 2022

Foto Arne Ader

Kukkurtihase pesa

Kukkurtihase pesa ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Nüüd on ka hilised kaugrändurid linnud jõudnud aedadesse, putukad toimetavad ning aiad on õites. Kevade lähenemist kuulutanud musträsta ja punarinna laulu on pärast lühikest pausi taas rohkem kuulda, sest nemad alustavad juba teise pesa punumist. Hiljem jõudnud peoleod, öösorrid ja paljud teised on territooriumid paika pannud ning ehitavad aset. On äärmiselt oluline anda pesitsejatele rahu lisaks metsadele ka koduaias.

Koduaias linnurahu pidamiseks anname kaks olulist soovitust. Praegu sirguvad linnupojad on eriti kaitsetud vabalt liikuvate koduloomade uudishimu või nälja osas, mistõttu tuleb kassid-koerad toas ja silma all hoida. Teiseks: kui leiad linnupoja, ära võta linnuvanema rolli enda kanda! Peaaegu alati on linnupoja läheduses teda toitvad vanalinnud, kes valvavad ja vastutavad tema eest.

Tasakesi distantsilt on aga linnuperede jälgimine äärmiselt põnev, poegade aplus ja vanemate töökus on imekspandav. Samuti päikesetõusul ärgates kajav koidukoor, millest erinevaid liike eristada on paras väljakutse. Praegu on aasta parim aeg lindude mitmekesisust kogeda, ka enda aias.

Põnevaid vaatlusi!

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatus ja iga-aastane linnuseireprojekt, mille eesmärk on jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide käekäiku.

Vaata lähemalt: https://eoy.ee/aed/

Art Villem Adojaan, Suvise aialinnupäeviku koordinaator
aed@eoy.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.