Suvine aialinnupäevik - augustis tasub jälgida öörännet

Postitas Looduskalender - T, 16.08.2022 - 14.14
Autorid

EOÜ suvine aialinnupäevik

Foto Arne Ader

Salu-lehelind

Salu-lehelind ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Augusti jooksul lahkuvad pesadest viimased pojad ning linnud võivad pesitsushooaja lõppenuks lugeda. Kõigil neil lindudel, kes Aafrikasse talvituma lendavad, on nüüd kibekiirelt vaja koguda paras rasvavaru, et lennata tuhandeid kilomeetreid lõunamaale.

Esmapilgul võib augustikuu tunduda aialinnuvaatluseks igav aeg – linnud ei laula ja näitavad end harva. Tegelikult on just praegu väga hea vaatlusperiood, kui võtta veidi rohkem aega ja heita pilk taevasse või fokuseerida meeled tihedatesse põõsastikesse. Taevalaotuses rändavad röövlinnud, keda muidu koduaias üldse ei pruugi kohata. Põõsa- ja lehelindude luuramine metsaservas või hekkides pakub parasjagu põnevust. Neid linde leidub veel arvukalt, olgugi et nad on praegu täiesti tummad.

Omamoodi krüptiline maailm avaneb aga öösel või varahommikul enne päikesetõusu. Nimelt rändab suur osa linde pimedas ja sadade meetrite kõrgusel taevas. Neid pole võimalik näha, ent oma kohalolust annavad nad märku üksikute häälitsustega. Lindude öörände jälgimine on hobiornitoloogide hulgas aina populaarsust koguv tegevus, soovitan aialinnupäeviku pidajatel samuti öövaatlust proovida. Eriti edukalt saab seda teha, kui hoida diktofon või mõni muu heli salvestav seade käeulatuses. Pikemalt saab öörände jälgimisest lugeda ornitoloogiaühingu teabelehes Tiirutaja nr 46 ilmunud artiklist "Linnuharrastajaid köidab ööränne".

Julgustan jätkuvalt määramisabi küsima, et päevikusse saaks kirja õiged vaatlused. Võimalusel saada vaatlusest foto või heliklipp aadressile: aed@eoy.ee

Art Villem Adojaan
Suvise aialinnupäeviku 2022 koordinaator

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.