VIDEO: lendorava aasta - mai

Postitas Looduskalender - L, 27.05.2023 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostas ja rajakaamera video salvestas Uudo Timm

Foto Rainer Kurbel

Viimaseid päevi tiinel lendoraval on raskusi pessa pääsemisega

Sisu

 

Lendorav ehk harilik lendorav       Pteromys volans

 

Nagu kevadeti ikka käib metsas tormakas elu. Nii ongi märkamatult kätte jõudnud mitte ainult mai kuu vaid lausa selle lõpp.

Sooja ilma ja rohukasvuga võidu on tulnud lendoravate leiukohtade asustatust kontrollida ja võimalikke uusi kohti inventeerida.

Kuigi tänavused lõplikud seireandmed ootavad veel kokku võtmist tuleb tunnistada, et möödunud aasta lõpp ja selle aasta algus ei ole lendoravatele olnud kuigi kerge. Mitmetest, ka möödunud aastal asustatud leiukohtadest tänavu tegevusjälgi kahjuks ei leitud.

Kõige kurvem on olukord levila Jõgevamaa osas, kus keskkonnaregistris olevast kümnest leiukohast on tänavu asustatud vaid üks. Ülemöödunud aastal oli seal asustatud leiukohti veel neli ja möödunud aastal kolm.

Lendorav

Lendorav

Positiivse poole pealt saab aga märkida, et ka tänavu on leitud mõned uued varem teadmata leiukohad ja taasasustatud on paar pikka aega asustamata kuid säilinud elupaiga metsa.

Meeldejääv oli ka käik Narva jões asuvale Permisküla saarele, kus kaks aastat tagasi tuvastati lendorava esinemine. Seal elavad lendoravad ka praegu. Huvitav oli aga see, et kohe saarele jõudes märkasime seal värskeid karu väljaheiteid. Lisaks väljaheidetele, mida leidus üle kogu saare, leidsime saare keskelt ka pesa, kus ta oli talve mööda saatnud. Õnneks või õnnetuseks me siiski saarel karuga ei kohtunud.

Peale karu ja lendorava oli saarel leida põdra, metssea, metskitse, kopra, mägra, rebase, nugise, muti ja kaelushiire tegevusjälgi. 

Praeguseks on lendoravatel pojad juba sündinud ja emasloomadel käes poegade imetamise aeg. Lendorava pojad kasvavad vaid ema piima peal poolteist kuud.

Sellel ajal on emaloomadel energia vajadus nii suur, et nad peavad ka keskpäeva paiku lehti sööma minema. Nii leiame rajakaamerate salvestiste hulgast ka päevavalgel jäädvustatud kaadreid.

Lisasin vaatamiseks ühe video viimaseid päevi tiinest lendoravast, kellel on peale söömas käimist raske pessa tagasi pääseda.

Rannahooajale mõeldes osundab see, et söömisega tuleks vahel piiri pidada.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.