VIDEO: võltsööbiku pesa

Postitas Looduskalender - E, 06.05.2024 - 10.10
Autorid

Pildistas ja rajakaamera video salvestas Urmas Kink

Foto Arne Ader, loodusemees.ee

Image
Laulurästa pesa
Sisu

Laulurästa pesa

 

Laulurästas       Turdus philomelos

 

Meie metsalooduse suurima arvukusega rästaliik ja koos vainurästaga pisemaid rästaste esindajad.

Pesa ehitatakse enamalt jaolt kuusele peenetest oksaraagudest ja samblikest, aga pesa sisemus näeb välja kena ning kausikujuline, mis koosneb linnu süljega segatud kõdunenud puupurust ehk teiste lindude pesadega ei ole võimalik segi ajada.

Mune võib pesa olla neli kuni kuus ja need on kuldnoka munadest veidi tumedamat sinist värvi ning kaetud mustade täppidega. Emaslind alustab haudumist juba enne viimaste munade munemist ja isaslind haudumises ei osale, kuid toidab emaslindu hoolsalt nii vihmausside kui tigudega ehk oskab nende kodasid purustada. Seega pesitsusajal otsitakse toitu maapinnalt ehk kuivanud lehetede seas tuhnides.

Inimese pesale lähenedes lahkuvad laulurästad sealt vaikselt ja tähelepandamatult. Linnades pesitsevad laulurästad inimeste liikumisest endid eriti segada ei lase.

Pojad hakkavad kooruma laulurästaste pesas umbes kahe nädala möödudes, aga kooruvad paari päeva jooksul. Koorumise aegu soendab poegi emaslind, hiljem mõlemad vanalinnud. Sel ajal muutub vanalindude käitumine ehk pesa lähedusse sattunud inimest rünnatakse raevukalt ja vahel isegi pommitatakse väljaheidetega.

Pesapoegi toidab innukalt isaslind ja poegade pesaelu kestab umbes kaks nädalat. Laulurästaste pesa poleks sel ajal mõtet vaatama minna, sest lennuoskuseta pojad võivad lihtsalt pesast välja hüpata.

Pesast lahkunud poegade eest hoolitsevad vanalinnud kümmekond päeva ja seejärel peavad noored laulurästad edaspidises elus hakkama saama.

Osa vanalinde pesitseb suve jooksul veel teist korda.

060530aa112

Laulurästas

Vanalinnud on sarnaselt pruuni seljasulestikuga ja valja alapoolega, mida kirjavad tihedalt ovaalsed tähnid ning nende kehapikkus jääd veidi üle paarikümne sentimeetri. Pesitsevaid paare võib olla hinnanguliselt kolm- kuni nelisada tuhat.

Kuula ja loe laulurästaste kaunist laulmisest: LINK

Laulurästaste vaatlused: LINK

Video: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.