VIDEO: pasknääri pesast

Postitas Looduskalender - R, 14.06.2024 - 09.09
Autorid

Video salvestas Olle Koert

Foto Arne Ader

Pasknäär poegade eest hoolitsemas

Sisu

 

Pasknäär        Garrulus glandarius

 

Oleme harjunud, et pasknäärid toimetavad pesitsemise aegu päris vaikselt ehk juulikuu lõpuni kas okas- või segametsades ja Lääne-Eestis ja suursaartel ka puisniitudel. Pesa ehitavad vanalinnud kas mõne kuuse tüvelähedasele oksale umbes viie meetri kõrgusele või puuõõnsusesse. 

Saaremaal rajasid pasknääri vanalinnud pesa Olle Koerti sauna räästa all olevale riiulile, millel seisis külmkapi rest ja sellel jalamatt. Umbes nelja nädal eest märkas Olle vana jalamati peale tekkinud oksahunnikut.

Uudishimu sai mehest võitu ja nii käis ta ikka aegajalt nurga tagant piilumas, aga linnust paistis ainult püstine nokk.

Olle jutustab, et umbes nädal hiljem tundus, et pesas on täielik vaikus ja pasknäärid kadunud. Olin vahepeal sauna ümbrust mitu korda muru niitnud ja ka sauna teinud, siis mõtlesin, et ilmselt oleme oma liikumisega lindude pesitsemist häirinud. Mõne päeva möödudes läksin ja tõstsin pesa riiulilt alla, et vaadata kas lindudel olid munad juba pesas. Üllatuseks oli pesa elusaid linnupoegi täis, kes istusid täielikus vaikuses ja vahtisid mulle otsa punase kurguga nokad pärani. Mul ei olnud mahti neid isegi üle lugeda sest tõstsin pesa kähku oma kohale tagasi. Järgmistel päevadel ei kostnud pesast ühtegi piuksu ja polnud näha, et seal keegi käiks poegade eest hoolitsemas.

Eile mõtlesin, et paneks kaamera ja vaataks eemalt, mis seal õieti toimub.

Ehitasin õige kõrgusega aluse koos korraliku kaugjuhitava kaameraga ja salvestasin ligi 6 tundi. Tuleb välja, et vanalinnud on äärmiselt ettevaatlikud ja tähelepanelikud sest pesale lennatakse piki sauna seina, kust mina neid lihtsalt ei näe.

Pesa on selline korraliku panni suurune ja selles on üheksa linnupoega.

Harva leiab nii suurt pesakonda, sest tavaliselt on kurnas neli kuni kuus muna.

Vanalinnud toidavad poegi umbes korra tunnis ja hoolitsedes samal ajal, et pojad pesasse ei roojaks. Noored pasknäärid jäävad pesasse peale koorumist kolmeks nädalaks. Peale pesast väljalendu jäävad noorlinnud veel kuni kolmeks nädalaks pesa ümbrusesse, et vanalinnud neid toita saaks, noorlinnud ümbritsevaga kohaneks ja lendamist saaksid harjutada. Olle lubas järgmine nädal veel ühe pesavideo salvestada sest pesa noored võivad olla kuni paari nädala vanused.

 

Pasknäär

Pasknäär

Miks pasknääridesse halvasti suhtutakse? Millest linnud toituvad? Kuidas noorlinnud toimetavad - seda juba järgmise videoloo selgituseks.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.