VIDEO: hundikutsikate hooaeg

Postitas Aasta Loom - P, 23.06.2024 - 10.08
Sisu

Kuna praegu on kutsikahooaeg täies hoos ning hundikarjad on oma pisiperega kõvasti rakkes, on paslik teile näidata üht vahvat videot. Sama videot jagasime juba eelmisel aastal, kuid tegu on nii hea klipiga, et seda tasub uue info valguses veel kord näidata.

Tekst: Laura Kiiroja
Video: Yellowstone National Park
https://www.facebook.com/watch/?v=325774833229280

 

Millist huntidele omast käitumist te videos näete ja kuidas see on kutsikatega seotud?

 

Tegu on Yellowstone’i rahvuspargi ühe läbi aegade edukaima hundikarja - Mollie’s Pack - huntidega, kes kutsikatele pesapaika mänguasju tassivad.

Videos on näha, kuidas vanemad karjaliikmed toovad põnnidele suurel valikul mänguasju kuuseokstest kuni saakloomade luude ja sarvedeni. Üks kriimsilm on kusagilt lõkkeplatsilt poolpõlenud puu kutsikatele kaasa haaranud - kindlasti põnev mänguasi. Kunagi jagasime teiega ka üht teist videot, kus Yellowstone’i hundid oranži-valgetriibulise liiklustorbikuga mängisid. Võib vaid ette kujutada, kuivõrd õnnelikud on need hundilapsed, kellel on niisugune äge onu, kes kingituseks liiklustorbikuid toob!

 

Kira Cassidy rääkis möödunud nädalal jagatud podcastis, kuidas karjaliikmete poolt emahundile osutatav abi on suuresti varieeruv. Oma kaasalt - isahundilt - saab hundiema üldiselt kõige stabiilsemat abi, sest vähemalt vanemad isahundid teavad väga hästi, mida teha ning külastavad urgu tihedalt, et emahundile süüa viia. Nooremad hundid - ühe- ja kaheaastased - ei pruugi aga väga teadlikud abilised olla ning veedavad rohkem aega pesapaigast eemal ringi uidates. Eks see ole ka mõistetav, kui nad on oma senise elu hoopis ise poputatava rollis olnud. Näiteks tänavu olevatki Mollie karja hundiema urus olemise perioodil oma karjaliikmetelt võrdlemisi vähe abi saanud.

 

Üldiselt on aga kõikidel huntidel hästi tugev instinkt midagi pesapaika viia - kas kõhus poolseeditud toidu näol (et see siis kutsikatele välja oksendada) või suus tahke toidu ja mänguasjade näol. Mehhanism selle käitumise taga baseerub prolaktiini tõusul, mis esineb kutsikahooajal kõigil karjaliikmetel, ka suurtel isastel. Prolaktiin on hormoon, mis mõjutab hoolitsemiskäitumist.

 

Link podcastile (saadaval ka Spotifys ja Apple Podcastis): https://greateryellowstone.org/podcast/23/studying-yellowstones-iconic-wolves

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.