Mürgimarju peab tundma - jugapuu

Postitas Looduskalender - R, 16.08.2024 - 09.09
Autorid

Fotod WikipeediA

Image
Jugapuu viljad
Sisu

Jugapuu viljad

 

Harilik jugapuu        Taxus baccata

 

Tegelikult on ohtlikult mürgine kogu jugapuu nii vegetatiivsed kui generatiivsed osad ehk jugapuu puit ja koor ning okkad ja muidugi marikäbide seemned. Teadmiseks, et talvisel ajal on mürgiste ühendite hulk jugapuus kuni neli korda suurem, kui suvega võrrelda. Kuid hävimisohus liigina on looduses kasvav jugapuu kaitse all.

Meie looduses kasvab harilik jugapuu meie suursaartel, Hiiumaal ja Saaremaal ning mandri loode- ja lääneosas. Jugapuud kasvavad looduses enamalt jaolt põõsana ja harvemini puuna, kuid arvukalt on istutatud dekoratiivseid aretatud vorme.

Okaspuu kannab tumerohelisi, natuke lamedavõitu okkaid, mis pealtpoolt läikivad ja alapoolelt veidi heledamad. Okaste pikkus kuni neli sentimeetrit ja laius umbes kolm millimeetrit. Jugapuu tüve koor võib olla hallikaspruun, aga vahel isegi punakat tooni. Oksad kasvavad rõhtsalt, aga paistavad tipuosas veidi tõusvad.

Jugapuu marikäbid

Jugapuu marikäbid

Harilik jugapuu on kahekojaline. Isaskäbid on kollakad, emaskäbid valmivad alates septembrikuust, nad on helepunased, pealt avatud ehk kausjad ja mahlaka seemnerüüga. Aga see eredavärviline seemnerüü ehk arill ei sisalda mürke, on imalalt magusamaitseline ja täiesti söödav, kuid äärmiselt mürgine on arillis peituv kõva seeme. Seetõttu ei maksa seda isegi maitsta. Värvika marikäbi pikkus võib küündida kuni pooleteist sentimeetrini ja ta peidab endas 4 kuni 7 millimeetriseid mürgiseid seemneid.

Osad meie lindudest söövad ja levitavad jugapuu seemneid sest nende seedekulgla on lühike ja väljutatakse terve, kuid mürgine seeme ehk nii jugapuud levivad. Kuid näiteks suurnokk-vintidele, samuti kanalistele, kes seemneid purustavad, on selline seemnesöömine surma põhjustanud.

Koduloomadest hobused, lehmad ja sead on mürkaine, taksiini suhtes vägagi tundlikud. Kuid hämmastust tekitab, et põdrad, metskitsed ja jänesed saavad süüa nii jugapuu koort, võrseid kui okkaid, ilma et see nende organismi kahjustaks.

Juba tutvustatud mürgimarjad:

Harilik kuslapuu: LINK

Punane leeder: LINK

Harilik näsiniin: LINK

Harilik ussilakk: LINK

Harilik paakspuu: LINK

Harilik maikelluke: LINK

Leseleht: LINK

Harilik kikkapuu: LINK

Harilik maavits: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.