Tihasekull - hallõgija

Postitas Looduskalender - R, 31.03.2017 - 11.11
Autorid

Video, fotod ja liigi tutvustus Tiit Hunt, www.rmk.ee

Image
Hallõgija
Sisu

Hallõgija

 

Hallõgija        Lanius excubitor

 

Hallõgija on röövlinnu olekuga musta maskiga väikese rästa suurune lind. 

Praegu ongi tõenäosus kõige suurem seda vähearvukat iseäralikku lindu näha. Eestimaa rabade vaikuses pesitseb neid vaid küll kuni pooltuhat haudepaari.

Üksikrändajatest hallõgijad on rändeteel tagasi tundraaladele, meil pesitseja aga pole veel jäägitult seotud oma pesitsuspaigaga rabades. Nii neid siis praegusel aastaajal sattubki silma ette sagedamini teeääres traadil kõõlumas või põllu servas põõsaladvast jahti pidamas.  

Rahvapäraselt pajuharakaks ja tihasekulliks kutsutud hallõgija käitumine ja kombed pole just ontlikule laululinnule omased. Sitke hallõgija jahib toiduks väiksemaid linde, närilisi, kahepaikseid ja roomajaid, seisab rappelendu tehes tuuletallaja kombel õhus paigal ning saaki nähes sööstab seda haarama. Tema konksus ja hambakesega ülanokk meenutab röövlinnu oma - no kull, mis kull.

 

 

Tagatipuks torgatakse saakloom orgi otsa, milleks võib olla oks, astel, okastraat või muu looduslik või tehislik teravik. Hallõgija on virtuoos saagi orgi otsa ajamisel, teda sekundeerib vaid väiksem sugulane punaselg-õgija, kes jõuab oma rännakutelt tagasi alles maikuu keskpaigas. Punaselg-õgija saagiks langevad enamasti suuremad selgrootud – kiilid, ritsikad, põrnikad, kuid saab jagu ka pisikesest hiirest ja väiksemast sisalikust. 

Hallõgija

Paari päeva eest nägin esimest toonekurge ja täna hommikul rändavaid kormorane, linnuelu juba keeb.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.