märts 2017

VIDEO: hetk emakaru ja kahe karupoja elust

Postitas Looduskalender - R, 31.03.2017 - 18.18

Mati Sepa kirjeldus, jäljerea pilt ja video

Karude jäljed kraavijääl

 

Karu ehk pruunkaru      Ursus arctos

 

Märtsikuu viimane päev pakkus väikese „vimka“, kevadine lumikellukeste meri sai kaetud lumevaibaga.

Selline ootamatu ilmamuutus tuli kohetselt ära kasutada ja saigi ette võetud väike metsaretk, mis paljastas rohkem, kui olin oodanud.

Plaan oli öösel maha sadanud lumel põdra tegutsemisjälgi uurida ja hea õnnel korral põtrade tegemisi  jäädvustada - aga plaaniks see jäigi.

Looduse Aasta Foto 2017 konkursile saab esitada töid esmaspäevani

Postitas Looduskalender - R, 31.03.2017 - 12.12

Looduse Omnibuss annab teada

Foto autor Margus Muts. Maastikupiltide esikoht 2016

"Künkad siin, künkad seal"

Üks fotogeenilisemaid loodusnähtusi on sügisudud. Mitte sellised, mis kõik enda alla matavad ja tulemuseks on sombuilm, vaid sellised, mis tekina maastiku kohal hõljuvad, peites madalamaid kohti ja jättes kõrgemad päikese valgustada. See pilt on tehtud droonilt 2015. aasta oktoobris Karula rahvuspargis. Tõusta tuli läbi tiheda udu, teadmata, mis ees ootab. Kui äkitselt piimjas pilt ekraanil lummavaks vaateks muutus, tekkis mõnus rahulolutunne. Säärast vaatepilti poleks osanud loota!

Palun vaata nädalalõpul oma jäädvustused üle!

Värske linnuhuviliste teabeleht - Tiirutaja

Postitas Looduskalender - N, 30.03.2017 - 17.17

Linnuhuviliste teabelehe Tiirutaja aasta esimese numbri pikemad lood on aastatel 2015-2016 toimunud linnualade invenuuridest, eelmise aasta suvise aialinnupäeviku ja möödunud jaanuari talvise aialinnuvaatluse tulemustest, Eesti tuvidest ja nende eristamisest ning metsapoliitikast.

Lühemad jutud räägivad kassikaku huvitavast pesaleiust, käesoleva aasta pesakaameratest, uuest lindude kaugloendamise võimalusest ja kaldapääsukeste uuringust.

Lehest leiab ka nuputamisülesande, saabuvad sündmused jm.

 

Loe Tiirutajat: LINK

Loodusmuuseumis selgusid parimad noored linnutundjad

Postitas Looduskalender - N, 30.03.2017 - 09.09

Loodusmuuseum annab teada

Foto Arne Ader

Põldvarblased

Põldvarblased

Kolmapäeval, 29. märtsil toimus Tartu ülikooli loodusmuuseumis populaarne üle-eestiline linnuviktoriin, kus selgusid parimad noored linnutundjad. Kuuendat korda toimuval viktoriinil oli rekordarv osalejaid ning võidutsesid Metsküla Algkooli ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilased.

Nooremas vanuseastmes saavutasid esikoha Metsküla Algkooli õpilased Silver Nikkel, Samuel Kastepõld ja Joosep Michels ning vanemas vanuseastmes Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilased Sofia Marlene Haug, Johanna Maria Jõgisu ja Claudia Olev.

Metskitse loengumaterjal kooliõpetajatele ja teistele huvilistele

Postitas Aasta Loom - N, 30.03.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Sokkudel on kevade hakuks sarved juba üpris pikaks kasvanud.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kuidas kitse sarved kasvavad? Mälu värskendamiseks võivad õpetajad ja loengupidajad aasta loomast rääkides kasutada abimaterjalina meie väikest "kitseraamatut" koos slaididega, mille koostasid aasta looma kodulehe toimetus koostöös ulukiuurijate ja jahimeestega. Materjal on üles ehitatud MS PowerPointi esitlusena nii, et sinna võib oma materjali  panna või midagi ära võtta – kui on soov näiteks lasteaias veidi lihtsamalt metskitsest rääkida. Sealt leiab lugusid nii kitse sarvedest, söögilauast kui aastaringist. Kui arvate, et midagi põnevat võiksime juurde lisada, andke teada, saatke materjal ja me lisame selle sisse. Kasutage julgesti! Fail tuleb lihtsalt alla laadida:
Lae alla (PPT) »

LUGEJAKIRI: märtsijänes

Postitas Looduskalender - N, 30.03.2017 - 08.08

Pildistas ja kirjutas Kati Kalda

Kohtumine märtsijänesega

 

Halljänes        Lepus europaeus

 

Sõbrake otsustas uudistama tulla, kuna väsis teistega koos silkamisest põllul ära ja tuli kaema. Tuli teine nii lähedale, paari sammu kaugusele ja jäi vaatama. Kui meile külje pööras, märkas et on veidi valesse seltskonda tulnud ja silkas tagasi oma mängukaaslaste seltsi.

Kevadine karulugu

Postitas Looduskalender - K, 29.03.2017 - 15.15

Rajakaamera pilt Jahimeeste Seltsi kodulehelt

Ambla jahiseltsi maadel Roosna küla lähistel rajakaamera pilti jäänud pruunkarud

 

Karu ehk pruunkaru       Ursus arctos

 

Esimesi ärganud karude jälgi kohati kuu aega tagasi. Talv oli nagu ta oli, kelle äratas isaskarudest äratas märjavõitu kasukas, kelle metsatööd, metsas liikunud koerad või kes otsustas muidu hulkuma minna.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.