november 2018

Värvika kaadri tabamise lugu: ilves murtud metskitsega

Postitas Aasta Loom - R, 30.11.2018 - 17.45
Avapilt
Sisu

Aasta looma fotovõistluse "Metsakiisu salarajad" üks põnevamaid töid on Mäidu Mauruse ilves, kes rahulolevalt limpsab keelt oma äsjamurtud saagi juures seistes. Foto pälvis Eesti Jahimeeste Seltsi auhinna. Autor kirjeldab, kuidas tal õnnestus selline kaader tabada.


Minu värvikaim kohtumine ilvesega leidis aset neli aastat tagasi endise Paasvere metskonna territooriumil Avijõe lättest umbes neli kilomeetrit allavoolu. Teise mai lõunapaiku tegelesin jõe lähistel odrakülviga. Nisu sinna külvata ei saa, sest läheduses on metsad, kust tulevad metssead ja karud kõrvalasuvalt kaitsealalt. Odrapõllud huvitavad neid vähem. Mingil hetkel helistas poeg, kes oli läinud kõrvalasuvat põldu külviks ette valmistama, et keset põldu lamab mingi pruun elukas ja ei lähe ära! Kuna mul on kaamera tööl alati kaasas, siis läksin kohe kohale ja läbi objektiivi vaadates selgus, et tegemist on ilvesega. Kuna ta lamas, siis kahtlustasin, et äkki on loom vigastatud. 

Siidisabasid märkame salkades

Postitas Looduskalender - R, 30.11.2018 - 15.15

Fotod Arne Ader

Siidisaba

Siidisaba

 

Siidisaba ehk viristaja            Bombycilla garrulus

 

Kuula Loodushelist siidisabasid viristamas: LINK

Ilmade külmenedes on põhjapoolsemaid pesitsejad meile oma suvistelt elualadelt juurde saabunud.

Meil tänavu pihlakasaak „ikaldus“, seega võiks ennustada, et siidisabad jäävad meile vaid lühiajaliselt peatuma. Rändurid leiavad nälja kustutamiseks veel puudelt õunu, viirpuumarju, arooniaid, aga kõike muud söödavat leidub juba kasinalt.

Matkarada Osmussaarel väikeste kõrvalepõigetega

Postitas Looduskalender - N, 29.11.2018 - 20.13

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

(Uuendatud Street View vaatega 2018. aasta kevadel)

Osmussaar on kõige loodepoolsem maatükk Eestis, Dirhamist lahutab seda 8 kilomeetrit avamerd. Dirhami sadamast ongi kõige lühem tee laevaga saare lõunatipus asuvasse madalasse sadamakohta.

Looduse poolest on Osmussaar vägagi unikaalne. Põhjakaldal asub veest ja jääst uuristatud skulptuurne pankrannik ning kaldale on uhutud ka mõned pommikestad (ning üks pooleks murdunud raudlaev), sisemaal on mitu umbjärve, lõunaotsas ilusad liivarannad ja bretšarahnud.

Ühepäevane retk saarele sisaldab ca 12 km jalutamist.

Mägrakaamera lõpetas ülekande - kokkuvõte toimunust

Postitas Looduskalender - N, 29.11.2018 - 16.16

Kokkuvõtte koostas Tiit Hunt, www.rmk.ee

Mägrakaamera lõpetas sündmusterikka hooaja, millest sai varasemate aastate mägrahooaegadega võrreldes paras rätsepalõige selles mõttes, et loomad rõõmustasid vaatajaid sagedase eetris olekuga ja ei läinud suvel kodukünkalt pikemaks ajaks ära.

Juba striimimise kolmandal päeval oli võimalus põgusalt näha urust väljuva mägraema lõugade vahel pisikest niutsuvat kutsikat, kes rändas kuhugile linnaku serva värskelt sätitud pessa, teine kutsikas viidi samal viisil paar tundi hiljem.

Üheksateiskümne urusuudmega mägralinnakus nägid ilmavalgust veel vähemalt seitse kährikupoega. Linnarahva sagimist jätkus päeva ja öösse.

Aasta Hiie sõbraks kuulutati Rahvusvaheline FSC ehk Metsahoolekogu

Postitas Looduskalender - N, 29.11.2018 - 12.12

Maavalla Koda annab teada, www.maavald.ee

Fotovõistlusel auhinnatud foto Sigrid Uutsalu

Tartumaa Kambja kihelkonna Lalli küla hiiekoht ja Iisi mänd.

Lalli hiiemäel ringi sõites jõuab kõrgemale künkale, kus asub hiiekoht ja püha mänd. Õhtuhämaruses ja vaikuses on kuulda jõe sulinat ja näha päikesekiirte tungivat läbipääsu põõsastest ja puudest. Männi all pildistades ja vaikselt olles tekkis tõsiselt tunne, et tegemist on pühapaigaga, kuna mänd oli võimas ja väga ilus. Kui tahan pääseda Tartu linna mürast, siis see on üks kindel koht kuhu ma rahu otsides minna soovin.

Tänavuse aasta Hiie sõbraks kuulutati laupäeval (24.11) rahvusvaheline Metsahoolekogu FSC (Forest Stewardship Council). FSC on rahvusvaheline mittetulunduslik organisatsioon, mis edendab metsade vastutustundlikku majandamist kogu maailmas, sh Eestis.

Ilmus "Tiirutaja" uus number

Postitas Looduskalender - K, 28.11.2018 - 17.17

EOÜ annab teda

Uue numbri avaloos heidetakse pilk metsisekaamera telgitagustesse: mis toimus metsisekaamera ees ja mis jäi varjule. 

Pikem lugu käsitleb Eesti jahilindude kehva olukorda, mistõttu tuleks paljude liikide küttimine lõpetada.

Lugeda saab ka kokkuvõtet hullude metsiste kaardistamisest, Euroopa suurimast linnumessist Birdfair, Silma suurest hõbehaigrute kolooniast, BirdLife’i tegemistest ja muust.

Loe värsket Tiirutajat.

Loodusmajad, -keskused ja keskkonnaasutused saavad Tiirutajat tellida tasuta, liikmetele saadame teabelehe postiga.

VIDEO: lumes on ikka soojem, kui tuulte käes

Postitas Looduskalender - K, 28.11.2018 - 14.14

Videod salvestas Ahto Täpsi

 

Vähese lumikatte tekkimisel ööbitakse „lumevaibaga“ kaetud avatud kohtadel

 

Nurmkana ehk muiste põldpüü       Perdix perdix

 

Videost on näha, et lumikate Virumaal paistab juba päris kena olevat.

Nurmkanade arvukus on väga tugevalt langenud nii meil, kui kogu Euroopas – viimase poole sajandiga umbes viis korda. Meil veel olukord nii hull pole sest talvisel ajal võime linde veel kohata paarikümne tuhande isendi jagu.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.