juuni 2019

VIDEO: Kurepojad pooleteise kuused

Postitas Looduskalender - P, 30.06.2019 - 12.57

Video salvestas Liz, LK foorumist

 

Hommikusöögi tõi isaslind Karl

 

Must-toonekurg       Ciconia nigra

 

Juba poolteist kuud oleme jälginud pesapoegade arengut. Pesaelu vältel on olnud nii halvemaid, kui paremaid aegu…

Lähema kümne päeva jooksul kurepojad rõngastatakse ja vast veel midagi lisaks, aga selles, kui asjalood niikaugel.

LK foorumi liikmete viimaste päevade arutlused: LINK

Kõuetamm

Postitas Looduskalender - P, 30.06.2019 - 12.04

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Eelmisel nädalavahetusel Tartu laulupeol kõnelenud läti tõlkija kõne vihmast meenutas mulle vanarahva tarkusi heinaajast. Ta kõneles, et lätlased saadavad loitsuna oma vihma Eestimaale ja eestlased jälle arvavad, et vanajumal on lätlane, kes armastab oma vihmapada kuivale heinale kummuli keerata. Kuigi, jah, Eesti loitsudes on sadu saadetud ikka Saksamaale ja vihm Venemaale. Vihma tulek või tulemata jäämine oli heinaajal nii tähtis, et see jõudis isegi õpiraamatutesse. Mu ema meenutab, et tema lapsepõlve emakeeleõpikus oli klassikaline näide, kus „ja“ ette koma käis: „suur must pilv tõusis taevasse, ja just siis läks heinalisel rehavars katki“.

VIDEO: öösorride asupaika pole kerge leida

Postitas Looduskalender - P, 30.06.2019 - 11.11

Video salvestas Fleur, LK foorumist

 

Üha raskemaks muutub loodusega hästi sulanduvate lindude leidmine nõmmemetsas

 

Öösorr         Caprimulgus europaeus

 

Juba mitmeid päevi muutub asukohta muutvate ja loodusesse hästi sulanduvate lindude leidmine liigutatava kaamera abil keerulisemaks.

Isaslind katab päevasel ajal poegi ja tegeleb nendega. Kuhu on jäänud emaslind?

Küllalt tõenäoline, et muneb lähikonnas teist kurna. Juhul, kui kaamera operaator emaslinnu lähikonnast leiab on põhjust kaamerat edasi pidada.

Veebikaamera pilt Biker, LK foorumist

Kobras Eesti aladel - luuleidude põhjal

Postitas Aasta Loom - L, 29.06.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

Kopra luuleiud. Horisontaalteljel on märgitud „aastat tagasi“,  0 tähistab tänapäeva ehk aastat 2000. Vertikaalteljel on temperatuuri näidud, kus punane katkendjoon markeerib tänapäevast keskmist juuli temperatuuri ja pidev sik-sakiline joon minevikus aset leidnud temperatuurimuutusi võrreldes tänapäevase keskmisega (kliimakõver Siim Veski järgi). 

 

Kui näete suvel mööda Eestit ringi sõites koprakuhilaid, siis meenutage, kui kaua on maarahvas oma elupaiku jaganud piibriga. Peaaegu 11 000 aastat, nagu graafikult kenasti näha on.  

Kellukahelin

Postitas Looduskalender - L, 29.06.2019 - 08.08

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Kurekellukas

Kurekellukas ( www.loodusemees.ee )

Mäletate, umbes kuu aega tagasi rääkisin ma siinsamas ühest vahvast kellukalisest – rapuntslist. Valgete õitega kaunitarist ja jutu lõpus ütlesin, et kuigi rapuntsli nimi on meile tulnud Saksamaalt, nimetavad sakslased rapuntzliks hoopis üht teist taime. Kurekellukat.

Just sedasama taime on mu aed tänavu täis, tõin kunagi oma aeda ühe vanaaegse iirise ja peotäie kuutõverohtu. Nendega on kaasa tulnud ka sellesama kurekelluka juurejupid, kes nüüd rõõmsalt end mu aeda laiali asutanud. Neid on lillepeenras ja tagaaias, põõsaste all ja kivisillutise vahel. Tõsi, kelluka taime minu käsi rohima ei tõuse ja nii ongi ta aias vohama pääsenud. Aga need kellukelehed kingivad mulle igal aastal juuli alguses oma vartel ka ilusa pika ja lilla kellukaterea.

 

Käguvaablane

Postitas Looduskalender - R, 28.06.2019 - 09.09

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto VikipeediA

Suvel on mul kombeks üks korralik suitsusauna koristus ette võtta. Sest liigne nõgi, tolm ja ämblikuvõrgud võivad ootamatust sädemest süttida. Õnneks on meil maal selline suitsusaun, mille keris on nii hästi ja õige kõrgusega ehitatud, et iial ei tule keegi nõgise tagumikuga välja ja akentki on vaja pesta vaid seesama kord aastas. Aga ülemistel palkidel on nõge üksjagu. Saun on üle saja aasta vana ja seetõttu käib palkide musta kuue all salajane elu. Pealtnäha polegi midagi näha, aga just sellesama saunakoristamise ajal näen saunas ringi lendamas “pika sabaga tegelasi”. Käguvaablasi.

Käguvaablane

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.