juuni 2021

Kogutakse teavet uutest karuputke kasvukohtadest

Keskkonnaamet palub anda teavet

Pildistasid Eike Tammekänd ja Maarja Nõmm

Sosnovski karuputk Viljandimaal

Keskkonnaamet ootab teateid karuputke võõrliikidest, et piirata nende ohtlike taimede levikut. Oluline on teada anda ka üksikutest taimedest, sest üks taim võib anda kuni 100 000 seemet. Karuputke võõrliike on just praegu lihtne tähele panna, sest kätte on jõudnud nende õitseaeg.

Sosnovski karuputke ja hiid-karuputke on oluline tõrjuda, kuna need taimed on ohtlikud nii inimese tervisele kui ka meie kodumaisele loodusele.

Linnupesad - räästapääsuke

Fotod Arne Ader

Räästapääsuke

Räästapääsuke ( www.loodusemees.ee )

 

Räästapääsuke        Delichon urbica

 

Suitsupääsukestest veidi pisemate räästapääsukeste saba paistab lühemana ja on vähem harkis – huvitav, et sageli ei suudeta neid omavahel eristada.

Sinimusta ja läikiva sulestikuga räästapääsukeste alapool paistab ühtlaselt valge ehk kurgualusest kuni sabani nagu ka varvasteni sulised jalad. Lennupildis ja maapinnal toimetades hakkab silma räästapääsukeste valge sabapealne.

Loodusvaatluste maratonil leiti ka uus liik Eesti jaoks

TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed

Pildistas Maarika Männil

Pahklesta tegutsemisjäljed muulukal

Loodusvaatluste maratonil tehti üle 7500 loodusvaatluse ja leiti uus liik Eestis

Loodusfestivali programmi kuulunud loodusvaatluste maratonil tehti 12.–13. juunil 24 tunni jooksul üle 7500 loodusvaatluse, vaadeldi üle 2000 liigi ning leiti Eestis uus liik. See on neljandat korda toimunud harrastusteaduse sündmuse vaatluste rekord.

VIDEO: jälle tüli majas

Illustreeriv materjal Sappheira, LK foorumist

 

Kalakotkas        Pandion haliaetus 

 

Kalakotkaste Tartumaa pesas (Kalakotkakaamera2), kus kolm poega, on tülitsemine üpris igapäevaseks toiminguks. Huvitav miks?

Kotkapojad rõngastatakse õige pea ja neilt võetakse ka mõned suled, et määrata noorlindude sugu. Laboratooriumis läheb muidugi aega, aga äkki saame mingi lõngaotsa, mida kerima hakata?

VIDEO: liivatüllide mäng kliburannal

Fotod Arne Ader

Video salvestas Fleur, LK foorumist

Liivatüllid mängivad

Liivatüllid mängivad

 

Liivatüll      Charadrius hiaticula

 

Meil pesitsevad nii liivatüll, kui väiketüll. Nad on sulestikku vaadates väga sarnased, kuid eluviisilt erinevad: liivatüllid on levinud rannikul, väiketüllid peamiselt sisemaa liiva- või kruusakarjäärides ja nende nokk on must ning silma ümbritseb kollane silmarõngas (võrde fotodel loo lõpus). Mõlemaid pesitseb Eestis umbes tuhatkond paari või veidi rohkem.

25. NÄDAL 21.6.2021.- 27.6.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Rukkililled, kukemagunad ja habenelgid

Nädala ilmastik kujunes väga kuumaks.

Kolmel esimesel päeval arvutati ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks ligi 26 °C, mis ületas tavapärast 10-11 kraadi võrra. Eelmise nädala lõpus Jõgeva 1922. aastast algavasse vaatlusritta registreeritud uus juunikuu kuumarekord (31,0 °C) õhus sai ületatud kolmel päeval.

Kõige kõrgemale (33,1 °C) tõusis maksimaalne õhutemperatuur kolmapäeval (jaanilaupäeval). Samal ajal olid ka ööd soojad 17…18 kraadise minimaalse õhutemperatuuriga, mistõttu ei jõudnud öö jooksul elamud veel korralikult päevasest kuumusest jahtuda.

Kurepojad kahe nädalased

 Veebikaamera kuvatõmmis Soolo, LK foorumist

Isaslind Jan ja kurelapsed

 

Must-toonekurg         Ciconia nigra   

 

Alustuseks vanemate poegadega pesakaamerast, kus koos tugeva äikesega kadus veebikaamera pilt. Kaamerasüsteemis pole viga, peale pikki pühi ehk täna saame teada, kas viga võiks olla mobiilioperaatori ülekande seadmetes. Karula pesas saavad kurepojad täna kuu vanuseks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.