Mai 2023

Ülevaade kuldnokkade pesakastist toimuvast

Veebikaamera kuvatõmmis IceAge, LK foorumist

Kolm kuldnokapoega jäid homset ootama

 

Kuldnokk       Sturnus vulgaris

 

Kuldnokapojad väljuvad pesakastist tavaliselt hommikupoolikuti, enne keskpäeva. Esimene kuldnokapoeg väljus laia maailma kell 9.35 ja järgmised kaks lahkusid pesakastist pooleteise tunni jooksul, ikka üks noorlind korraga.

Homset jäid ootama kolm kuldnokapoega ja vanalinde oli näha ka pealelõunasel ajal.

VIDEO: kakupojad teavad, et vareslasi tuleb karta

Video veebikaamera kuvatõmmise salvestas Liz, LK foorumist

Emalind on päevasel ajal pesa läheduses

 

Kassikakk        Bubo bubo

 

Kassikakupaari pojad koorusid 25, 27 ja 30 aprillil. Kassikakupoegadest noorim sai eile kuu vanuseks.

Pesa läheduses kostub ikka sõjaväeõppuste helisid. Ju seegi varsti lõppeb.

Vaata LK foorumi päevaraamatut: LINK

Looduskalendri kakukaamera ülevaated: LINK

Ornitoloogiaühing kustub linnuvaatlejaid loendama pesitsevaid linde

EOÜ kutsub osalema

Foto Arne Ader

Punaselg-õgijad

Punaselg-õgijad ( www.loodusemees.ee )
 

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke linnuvaatlejaid kuni 15. juunini osalema haudelinnustiku punktloendusel, mille eesmärk on jälgida meil pesitsevate lindude arvukuse muutusi.

Loendust tegema on oodatud nii uued kui ka juba varem osalenud vabatahtlikud, kes tunnevad ära meie tavalisemad linnud välimuse, laulu ja häälitsuse järgi.

Eriti oodatud on punktloenduste läbiviimine Kesk- ja Lõuna-Eestis.

Loendusperioodil 25. maist kuni 15. juunini tuleb teha enda valitud rajal üks loendus.

Mustikad õitsevad

Pildistas LK-team

Mustika kasvukoht

 

Harilik mustikas       Vaccinium myrtillus

 

Harilik mustikas kasvab paremini niiskemates okas- ja segametsades olles meie metsades täiesti tavaline taim. Mustikapuhmaste kõrguseks jääb kuni poole meetrit. Hästiharunevad püstised taimevarred on teravakandiliste võrsetega ja harunevad hästi. Veidi munaja kujuga mustika lehed on veidi „nahkjad“, peenelt saagja servaga, paiknedes vartel vahelduvalt kuna nii saab vihmavesi mööda soonega vart nõrguda taime juurtele sest mustikad peavad oma vilju kasvatama palaval suveajal.

21. NÄDAL 22.5.2023.- 28.5.2023. Jõgeval ja selle ümbruses

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart 

Metsülased (anemoonid)

Esmaspäevast neljapäevani olid ilmad soojad ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 13…17 kraadini, ületades normi (keskmine 1991-2020) ühe kuni viie kraadi võrra.

Päevased maksimaalsed termomeetrinäidud tõusid õhus üle 20 kraadi. Kõige soojem oli ilm kolmapäeval, kui maksimaalne õhutemperatuuri näit tõusis ilmajaama andmeil 24,5 °C.

Esmaspäeval oli Jõgeva ümbruses kuulda müristamist ja pärast kella 18 sadas linna idapiiril asuva ilmajaama järgi maha lühikese ajaga 16,9 mm, mis enne kuumasid ilmasid põllud ja aiamaad korralikult ära kastis. Vihm oli intensiivne ja ei jõudnud kuiva mulda kiiresti ära imbuda Kohati moodustusid põldudele veeloigud, esines pinnasekannet.

Veed on jõgedes madalad

Rajakaamera ülesvõtted Kotkaklubi, www.kotkas.ee

Kalasumbad on paigaldatud

 

Must-toonekurg         Ciconia nigra

 

Veed on jõgedes põua tõttu madalaks jäänud (vaadake palun alumist rajakaamera ülesvõtet) ja eelmisel nädalal paigaldati Karula kurepesa lähedusse erinevatele veekogudele kaks sumpa. Must-toonekured külastavad sumpadega jõelõike ehk nad on samas kus möödunud aastal.

Ootame sademeid.

Kitsetalled metsas

Pildistas Kalmer Lehepuu

Kitsetall Valgamaalt

 

Metskits ehk kaber         Capreolus capreolus

 

Suur osa kitsetallesid sünnivad mais, juunis. Kits poegib tavaliselt üks kuni kolm talle ja tallede kaal jääb kilo ja kahe vahele. Suguküpseks saadakse teisel eluaastal ja viljastatakse juulikuust alates. Sokud osalevad paaritumisel oma kolmandal eluaastal.

Suurnokad söövad ploomikive

Tekst ja foto Arne Ader

suurnokk

Suurnokad ehk suurnokk-vindid  on tuntud oma imelise noka poolest. Viimasele viitab muuhulgas suurnokkade ladinakeelne nimi: Coccothraustes – seemnepurustaja.

Suurnokk-vintide lõualihase kaal ületab sugulasest metsvindi oma rohkem kui viiekordselt. Taolise nokaga saab muuhulgas purustada ploomi-, kirsi- ja oliivikive.

Käes on kutsikahooaeg!

Sisu

Wolf Park - seesama loomapark Indiana osariigis USAs, millest kuu alguses jagasime toredat videot hundi treenimisest veterinaarprotseduurideks - on sel kevadel ametis järeltuleva hundipõlve üles kasvatamisega. Neil on tänavu kaks kriimsilmapoissi, kes sündisid ühes Montana loomaaias ning transporditi peatselt oma tulevasse koju Wolf Parki. Tänaseks (28. maiks) on nad juba 26 päeva vanad, kuigi antud videoklipid tehti 16-päevaselt ja varemgi. Nimeks said vennad endale Clay ja Cricket.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.