Talilinnukaamera - puukoristaja

Postitas Looduskalender - R, 27.01.2017 - 14.14
Autorid

Video salvestas Bea, LK foorumist

Inimese tegutsedes ei lähe puukoristaja kaugele

Sisu

 

Puukoristaja        Sitta europaea

 

Reedest kuni pühapäevani kestab suur Talvine aialinnuvaatlus 2017.

Osalemine on imelihtne - pane tunni aja jooksul kirja kõik kohatud linnuliigid (näiteks oma koduse toidumaja juures). Ankeeti märgitakse igast liigist vaid suurim korraga kohal olnud isendite arv. Lustlik kogu pere ettevõtmine.

Vaatlused saab edastada online ankeedi kaudu. Kõik vajaliku leiad talvise aialinnuvaatluse kodulehelt: http://www.eoy.ee/talv/

Puukoristajad on Mandri-Eestis tavalised paigalinnud, meie saartel suisa haruldased. Talviseks arvukuseks hinnatakse üle saja tuhande isendi.

Pesapaigatruude lindude elupaikadeks sobivad pargid, kalmistud, metsadest leht- ja segametsad. „Oma“ territooriumi valvatakse aasta ringi, seega võime päris sageli märgata toidulaua läheduses tegutsemas puukoristajate paari (vaata alumist pilti). Lähiümbruses luusitakse ringi koos tihaste salkadega.

Sinakashalli lagipea ning seljasulestikuga, voolujoonelise puukoristaja keha lõpeb lühikese, tugeva sabaga. Alakeha valkjas, aga linnu küljed ning saba alapoole roostekarvalised kattesuled on valgeotsalised.

Väljapaistev musta silmatriip ulatub linnul õlani. Tumepruunide silmade kohal valge kulmukaar, tumehall nokk pikk ja tugev. Kõigi puukoristajate sulekuub on sarnane: kehapikkust veidi alla viieteist sentimeetri, kuid isendite kaal kõigub päris suuresti, 17 ja 28 grammi vahel.

Toidumajast korjatakse nokka mitu päevalille seemet, et siis nendega kusagil eemal rahulikult maiustada või varudeks puukoore pragudesse peita. Puukoristajatele kõlbavad igasugused seemned, samuti mage pekk, hakkliha või kauplusest ostetud rasvapallid. Kui koduaeda on talilindudele kena kaeraviht riputatud, võivad puukoristajad hoopis seda eelistada.

Puukoristajad ei pelga hoovil toimetavat inimest, ega kassi… Isegi toidulaual tegutsevad „riiakamad“ värvulised taltuvad puukoristaja ilmudes.

Kellel aega ja kannatlikkust võib puukoristaja õpetada oma koduaias peost sööma.

Puukoristajad on meie lindudest ainsad, kes suudavad liikuda puudel pea alaspidi, kasutamata selleks saba tuge - nagu seda teevad rähnid või porr. Pruunikas kollased puukoristaja jalad on väga lühikesed, varbad äärmiselt laia siruulatusega ning pikkade ja tugevate küünistega. Ei oskaks nagu puutüvedel tegutsemiseks paremat varustust tahta. Maapinnal liigutakse ringi hüpeldes.

Puukoristajate viimase nädala vaatlused: LINK

Pildi napsas Lianaliesma, LK foorumist. Puukoristajapaar aedlinnas, „oma“ territooriumil

Pildi napsas Lianaliesma, LK foorumist. Puukoristajapaar aedlinnas, „oma“ territooriumil

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.