Looduskalendri minutid Vikerraadios: Pärnaõietee

Postitas Looduskalender - T, 10.07.2018 - 11.11
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Pärn õitseb

Pärn õitseb

Sisu

Eelmine nädalavahetus oli minu jaoks paukuva köha aeg. Küllap õnnestus mul kusagil konnates või suplemas käies ära külmetada. On ju praegused ilmad nagu titepepu – kord lõõskav kuumus, kord üdini lõikav külm ja märg.

Seda kummalisem oli see, et nädala alguses maal käies, kui läksin teed mööda vaatama, kas alumises tiigis on vesi otsa saamas ja kas luigelilled õitsevad, ootamatu abijõud.

Teel komistasin ma suure õisi täis pärnaoksa otsa. Olin just jõudnud mõelda, et ma ei viitsi pärnaõisi tänavu korjata, Mikk armastas pärnaõieteed, aga mina mitte. Siiski oli mul oidu see pärnaoks enne kojusõitu maja juurde tuua, tükkideks lõigata ja autosse ladustada, et siis kodus õied küljest ära nokkida. Auto oli magusat meelõhna otsani täis.

Aga niipalju mul oidu ei olnud, et ehk abikaasa teisest ilmast saadetud sõnumi peale kohe seda pärnaõieteed jooma hakata. Hiljaks jäin, aga nüüd ma seda larbin ja mitte vähe, tasapisi hakkab köha taanduma.

Kõige imelikum on tänavu see, et kui muidu hakkavad pärnad sel ajal Lõuna-Eestis alles õitsema, siis tänavu lõpetavad nad praegu juba ka Põhja-Eestis.

Segamini ei maksa ajada harilikku ja suurelehist pärna, see viimane on linnapärn ja on istutatud teede äärde ja parkidesse ja hakkab õitsema tubli nädal või paar varem. Tänavu kaks nädalat tagasi.

Pärnaõisi tasubki korjata just sellisel ajal, kui nende lõhn kõige tugevam on. Siis on nad kõige väekamad. Aga millegipärast soovitavad kõik ravimtaimede raamatud pärnaõied väikesteks tükkideks lõigata ja seda pulbrit teetõmmiseks kasutada. Aga mulle meeldib, kui kannus hõljuvad kenad kuldsed õied koos oma tugeva lehekesega. Pärnaõietee õige värv on kuldpunane, siis on kiire tervenemine tagatud.

Kel pärnaõied salves need peaks oma korvid ikkagi välja otsima, sest praegu on paljud ravimtaimed korjamisvalmis – pajulilled, põdrakanep, angervaks, raudrohi, kummel, münt...

Valige kindlad taimed, mida olete alati kasutanud ja vaadake, kas tänavu on keegi tundmatu, kes on otse teie ukse taha elama kolinud. Meile vajalikud ravimtaimed tulevad ise meie juurde.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.